E-devlet uygulamaları ve e-belediye: Gaziantep Büyükşehir Belediyesi örneği
E-government applications and e- municipality: The case of Gaziantep Metropolitian Municipality
  1. Tez No: 210979
  2. Yazar: REŞİT FISTIKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BERNA BALCI İZGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bilindigi gibi 21. yüzyıl“Bilgi ve letisim Çagı”olarak adlandırılmaktadır. Yasadıgımız yüzyılda, devletler elektronik yapılanma konusunda adeta yarıs etmekte, ?interneti yaygınlastırma?, ?bilgisayar okur yazarlıgını artırma?, ?bilgi toplumu olma? konusunda politikalar gelistirmekte ve projeler üretmektedirler. Bu gelismelerden hareketle devletler klasik bürokratik yapılarından ayrılarak islemlerin daha hızlı, daha kolay ve daha az maliyetle yapıldıgı yeni bir yapıya dogru yönelmislerdir. Bu yeni yapı elektronik devlet adıyla anılan ?E-Devlet? yapısıdır. Kamu kurum ve kuruluslarında sürdürülmekte olan e-devlet dönüsümü, yerel yönetimlerde de sürmektedir. Dolayısıyla, yerelligin de içerigi yeniden belirlenmekte ve bu zorunlu degisimin bir geregi olarak belediyeler de e-belediye yapısına dönüsmektedirler. Günümüzde gelismis ülkelerin çogunda kurulan sehir portalı vasıtasıyla sehirde yasayanlar, belediye hizmetleri için gerekli formlara çevrimiçi olarak ulasabilmekte ve belediyecilik islemlerinin çogunu çevrimiçi olarak gerçeklestirebilmektedirler. Ülkemizde, kamu kurumlarının hantal yapıları, asırı istihdam, yetki ve sorumlulugun iyi dagıtılamamıs olması ve engelleyici bürokratik yapı gibi nedenlerle devlet öncü olmak yerine, gelismelerin önünü tıkama noktasına gelmistir. Türkiye'de e-devlet yapılanması, özellikle verimlilik bakımından büyük kazanımlar saglayacak ve karsılıklı etkilesim anlamına gelen ?yönetisim? olgusunu toplumun her kesimine indirgeyecek olan bir dönüsümdür. Bu nedenle ülkemizde e-devlet'e geçis artık bir zorunluluk halini almıstır. Bu çalısmada, e-devlet ve e-belediye kavramına yer verilip, Türkiye'de, BT (bilgi ve iletisim teknolojileri) alt yapısı ile makro düzeydeki e-devlet projeleri incelendikten sonra, Gaziantep Büyüksehir Belediyesi'nde yapılan bir arastırmanın sonuçları degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
21. Century is known as the time of ?Information and Communication Age?. In the century we live, governments compete with each other about the widening of internet, computer use, being information society and design projects and policies. In this respect governments restructure themselves from classical bureaucracy to easy, fast and less costly way of working. This new structure is known as ?E-Government?. With this e-government transformation local governments also do their part. Accordingly the contents of municipalism changes and municipalities transform to e-municipality structure. Nowadays in developed countries, the business of governing a city is executed online through the portal of the city without going to the mayor of the city. In our country because of the clumsy structure of the public bodies, over employment, obstructive bureaucracy, government became blocking the improvements. In Turkey e-government transformation project will make the fact of corporate governance common in every field of the society. Because of that e-government project became a necessity. In this study, the concept of e-government and e-municipality is searched and basic facilities of ICT (information and communication technologies) and egovernment projects in macro level in Turkey has been analyzed and a case study of Gaziantep Metropolitan Municipality is introduced.