Savaş döneminde ve barış sürecinde Türk-Boşnak ilişkileri(1990-1995)
Turkey-Bosnia relations during the war and peace time(1990-1995)
- Tez No: 210981
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT ÇELİKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalısmanın amacı, yirminci yüzyılın sonunda Bosnak halkının maruz kaldıgı katliamı, Dünya devletlerinin ve özellikle BM ve NATO gibi uluslararası örgütlerin savas karsısında izledigi yaklasımı, en önemlisi de Savasın baslangıcı olan 1992 Nisan ayından itibaren yasanan süreçte Türkiye'nin tutumunu ortaya koymaktır. Bu çalısmada öncelikle Tarih Metodolojisine uygun olarak kronolojik bir anlatım yolu izlenmistir. Bosna'nın genel yapısı, Osmanlı dönemi, Osmanlı sonrası, II. Dünya Savası sırasında ve sonrasındaki durum incelenmistir. Yugoslavya'nın parçalanma süreci, Bosna'nın bagımsız olması ve Bosna Savası sırasında Türkiye'nin Bosna politikası kronolojik olarak aktarılmıstır. Sonuç olarak Türkiye savas sırasında, Türk dıs politikasının degismeyen ilkelerinden olan `Yurtta barıs, dünyada barıs' ilkesine dayalı barısçı bir dıs politika izlemistir. Magdur durumdaki Bosna halkına maddi ve manevi olarak destek olmus, uluslararası platformda Bosna'nın haklarını savundugunu ortaya koymustur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to present the genocide which Bosnian people were faced at the end of 20th Century and the diplomacy which other countries, International Organisations especially United Nations and NATO followed, and being the most important of all what Turkey did. In this study, firstly, a chronological expression way wich is suitable for the History Methodology has been used. General Structure of Bosnia, the situation in Ottoman Time, after Ottomans, during and after World War II were studied. The dispersal of Yugoslavia, independence fight of Bosnia and Turkey?s Diplomacy on Bosnia during the War Time were presented. Consequently, during the War Time in Bosnia, as a stable foreign diplomacy, Turkey followed a peaceful foreign diplomacy depending on the principle of ` Peace at home, Peace in the world ?. During The War Time and Peace Period Turkey supported Bosnian people both in morally and for materiallistic needs, and also showed that it protects the rights of Bosnia.