İlköğretim okulu yöneticilerinin iş doyumları ile örgütsel stres kaynakları arasındaki ilişki (Gaziantep örneği)
The relationship between job satisfaction and organizational stressors of the administrators in primary schools (a case study in Gaziantep)
- Tez No: 210982
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu arastırma ilkögretim okulu yöneticilerinin is doyumları ile örgütsel stres kaynakları arasındaki iliskiyi ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıstır. Arastırma betimsel yönteme ve iliskisel tarama modeline göre desenlenmistir. Veriler 2005- 2006 ögretim yılında Gaziantep ili Sehitkamil ve Sahinbey ilçelerinde görev yapan 284 lkögretim okulu yöneticisinden toplanmıstır. Veri toplama araçları olarak D. J. Dawis ve arkadasları (1967) tarafından gelistirilen ve Telman (1988) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ?Minnesota s Doyumu Ölçegi? ile Pehlivan (1993) tarafından gelistirilen ?Örgütsel Stres Kaynakları Ölçegi? kullanılmıstır. Verilerin analizinde pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı, aritmetik ortalama, yüzdelik dagılım, bagımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi ve farkların kaynagını belirlemek için çoklu karsılastırmalar LSD testi kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the relationship between job satisfaction and sources of organizational stress of the administrators in primary schools. The study is designed based on descripture method and relational research model. The scope of the study consist of 284 administrators of primary schools located in Sehitkamil and Sahinbey in Gaziantep in 2005-2006. In this study ?The Minnesota Job Satisfaction Scale? developed by D.J. Dawis and his friends (1967) and adapted into Tukish by Telman (1988) and ?Reasons of Organizational Stres Scale? developed by Pehlivan (1993) were used as data collection tools. The collected data were analyzed through pearson product correlation tecnique, mean, percentage, independent samples, t-test, one way ANOVA and LSD test to analyze the sources of the differences.