Aile şirketlerinde örgütsel vatandaşlık: Gaziantep uygulaması
Organizational citizenship in family business: A case study in Gaziantep
- Tez No: 210983
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET TEKİNKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Örgütsel Vatandaslık kavramının temelleri 1980'li yıllarda örgütsel davranıs ve yönetim alanların da yapılan çalısmalarla atılmıstır. Günümüzde de giderek önem kazanmaya baslamıstır. ?sletme içinde önemsiz gibi görülen ancak örgütsel bütünlük açısından incelendiğinde önemli yeri olan bir davranıstır. Örgütsel vatandaslık is tanımlarında belirtilemeyen, gözlemlenmediği zamanlarda ise herhangi bir ceza uygulanamayan bir davranıs türüdür. Bu bağlamda bu çalısmada örgütsel vatandaslık davranısının ne olduğu hangi sartlar altında kimler tarafından gösterildiği ve gösterilebileği incelenmistir. Gaziantep'te faaliyet gösteren aile sirketlerinde örgütsel vatandaslık davranısı, bu arastırma çerçevesinde literatür taraması yapıldıktan sonra yapılan, uygulama çalısması ile incelenmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Fundamental of organizational citizenship concept, depends on year 1980 to the organizational behavior and management study. It seems unimportant in administrating but when we examine it, in whole organization concept, it has important place. This kind of behavior can not recognized in job description, at the same time if the staff can not show this kind of behavior, nobody can punished them. At the conclusion in this study we want to examine organizational citizenship behavior with whole concept in family business, which has an activity in Gaziantep with academic literature and practice.