Çoklu zekâ kuramına göre geliştirilen eğitim durumlarının yabancı dil ağırlıklı lise 9. sınıf öğrencilerinin İngilizce dersindeki başarılarına ve derse ilişkin tutumlarına etkisi
The effect of instruction based on multiple intelligences theory on the students achievements in English and their attitudes towards english at 9th grade at foreign language based high school
  1. Tez No: 210985
  2. Yazar: MEHMET KÜRŞAT HAMURLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. MEHMET MURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çoklu zekâ kuramı, zekânın çoklu bir yapıya sahip oldugu gerçegini ortaya koymustur. Bu çalısmanın amacı; çoklu zekâ kuramına göre gelistirilen egitim durumlarının yabancı dil agırlıklı lise 9. sınıf ngilizce dersinde ögrencilerin basarılarına ve derse iliskin tutumlarına etkisini incelemektir. Arastırma, öntest-sontest gruplu deneysel bir çalısma olup, arastırma grubunu 2005- 2006 egitim-ögretim yılında Gaziantep ili Sahinbey ilçesi Cumhuriyet Lisesi (Y.D.A.L.)'nde 9. sınıfta ögrenim görmekte olan 60 ögrenci olusturmaktadır. Arastırma grubu, kontrol ve deney gruplarından olusmaktadır. Kontrol grubunda 18 kız ve 12 erkek olmak üzere 30 ögrenci, deney grubunda ise 20 kız ve 10 erkek olmak üzere 30 ögrenci bulunmaktadır. Kontrol grubunda dersler geleneksel yabancı dil ögretim yöntem ve teknikleriyle islenirken, deney grubundaki dersler ise çoklu zekâ kuramı ilkelerine göre islenmistir. Kontrol ve deney gruplarına uygulama öncesinde ve sonrasında basarı testi ve tutum ölçegi uygulanmıstır. Her iki gruptaki dersler arastırmacı tarafından yürütülmüstür. Uygulama 5 hafta sürmüs olup, toplam 40 ders saatini kapsamaktadır. Çalısma sonucunda elde edilen veriler bilgisayar SPSS programı kullanılarak degerlendirilmistir. Bu arastırmanın sonucunda, çoklu zekâ kuramına göre gelistirilen egitim durumlarının ögrencilerin ngilizce dersindeki basarılarını arttırdıgı ve derse iliskin tutumlarında olumlu yönde degisiklikler yarattıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
Multiple intelligences theory has proved that intelligence has multi parts. The aim of the sutdy is the analysis of the effects of the instruction based on multiple intelligences theory on the students? achievements in English classes and the sutudents? attitudes towards the English classes at 9th grade at foreign language based high school It is an experimental study with pre-test and post-test model and in the study group there are 60 students at 9th grade at Cumhuriyet High School in the school year of 2005-2006 in Sahinbey in Gaziantep. The study group is composed of two groups, a control group and an experimental group. In the control group, there are 18 female students and 12 male students and in the experimental group 20 female students and 10 male students. Lessons are presented through traditional foreign languages teaching methods and technniques in the control group and in the experimnental group, they are presented through activities based on multiple intelligences theory. The exam and attitudes? scale were put before and atfer the practice in both groups.The lessons were presented by the researcher. The study lasted 5 weeks including 40 hours. The outputs were analysed through SPSS (Statistical Package for Social Sciences). At the end of the study, it has been realised that the instruction based on multiple intelligences theory has increased the students? achievements in English classes and has made positive effects on the students? attitudes towards English.