Program geliştirme sürecinde çoklu zeka kuramının yeri
The Theory of multiple intelligences in curriculum development process
- Tez No: 81854
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Bu araştırmada, zeka ile ilgili en son gelişmelerden ve bulgulardan yararlanılarak Howard Gardner tarafından geliştirilen Çoklu Zeka Kuramı' mn tanıtılması ve bir eğitim programının temel öğeleri olan hedefler, içerik, eğitim ve sınama durumlarında bu kuramdan nasıl yararlanılabileceğinin ve kuramın her düzeydeki program tasarımında nasıl işe koşulabileceğinin saptanması amaçlanmıştır. Günümüz eğitim sistemi büyük ölçüde sözel ve sayısal zeka alanlarına dayalıdır. Buna bağlı olarak da eğitim-öğretim süreci sonunda elde edilen öğrenme ürünleri sadece sözel ve sayısal olarak ölçülmektedir. Bu sisteme göre sözel ya da sayısal zeka alanlarında güçlü olmayan öğrenciler başarısız olmak durumundadırlar. Çoklu Zeka Kuramı'na göre ise zekanın sekiz türü vardır. Bunlar; sözel/dilsel, mantıksal/matematiksel, görsel/uzamsal, bedensel/devinduyusal, müziksel, içsel, sosyal ve doğa zekalarıdır. Bu kuram öğrenme-öğretme sürecinde ve öğrenme ürünlerinin değerlendirilmesinde tüm bu zeka türlerinin işe koşulmasını savunmaktadır. Böylece diğer zeka türlerinde gelişmiş olan bireylerin de başarılı olmaları, ya da kendilerini güçsüz oldukları zeka türlerinde de geliştirmeleri sağlanabilmektedir.“Sıfır Projesi”olarak da adlandırılan Çoklu Zeka Kuramı'mn, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde farklı uygulamaları vardır. Bu araştırmada kuramın ve zeka türlerinin tanıtılmasının yanısıra bu uygulamalardan da kapsamlı bir şekilde söz edilmiş ve çeşitli örnekler verilmiştir. Araştırma tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiş ve zaman zaman Türkiye'de yapılan çalışmalar için görüşme yöntemine başvurulmuştur. Herhangi bir evren ve örneklem saptaması yapılmadığı gibi bir istatistiksel teknik de kullanılmamıştır. Türkiye'de alanında bir ilk olan ve program geliştirme sürecinde Çoklu Zeka Kuramı'mn yerinin, tarama modeliyle incelendiği bu araştırmayı, öğretimin her basamağındaki değişik projelerle ilgili, uzun soluklu ve değişik disiplinlerdeki deneysel araştırmalar izlemelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The research aims to present the Multiple Intelligences Theory, developed by Howard Gardner with the help of last developments and findings related to intelligence and to identify how to make benefit out this theory in cases of objectives, content, learning/teaching process and evaluation as basic components of curriculum and also how to put the theory in practice in curriculum design. Today's education system is based upon verbal and mathematical intelligence areas. Therefore, the learned outcomes by the end of teaching-learning process is measured only as verbal and mathematical. According to this system, the students, who are not strong in verbal and mathematical intelligences are not successful. However, according to Multiple Intelligences Theory, there are eight different types of intelligences. These are; verbal/linguistic, logical/mathematical, visual/spatial, bodily/kinesthetic, musical, interpersonal, intrapersonal and naturalist intelligences. This theory supports to take all these intelligence types into account during learning/teaching process and evaluation of educational outcomes. So the people can develop different types of intelligences during the education process. The Theory of Multiple Intelligences, so called“Project Zero”, has various applications in the levels of preschool, primary, secondary and high schools. In this research, in addition to the presentation of the theory and types of intelligences, those implementations are also discussed in detail and many examples are given. The research is prepared with the use of survey method and from time to time interview method was used for the researches done in Turkey. Neither a global and exemplar model definition was explained; nor any statistical technique was administered. As the first study in curriculum development process in Turkey handled with survey method, this research should be followed by long lasting experimental researches in different disciplines related to various projects in each step of education.