Bahaeddin Özkişi'nin 'Sokakta' adlı eserinin cümle bilgisi incelemesi
Syntactic analysis of Bahaeddin Özkişi's work, 'Sokakta'
  1. Tez No: 210987
  2. Yazar: ADEM GÖK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT CERİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 532
Özet
Dil bilimi adı verilen bilim dalının kendi içinde ses bilgisi, sekil bilgisi, anlam bilgisi ve cümle bilgisi gibi bölümleri vardır. Bu bölümlerin her biri dilin yapısı içinde önemli görevler üstlenmistir. Dille ilgili çalısmalarda bu bölümlerin tamamının dikkate alınması gerekir. Ancak bu çalısmamızda konunun genis kapsamlı oldugunu göz önüne alarak taradıgımız eseri yalnızca söz dizimi bakımından inceledik. Çalısmamız bes bölümden olusmaktadır. Giris bölümü adını verdigimiz birinci bölümde cümle bilgisi ile ilgili genel bilgi verilmistir. kinci bölümde çalısmamızda kullandıgımız kaynakların özeti aktarılmıstır. Üçüncü bölümde, incelemesini yaptıgımız ?Sokakta? adlı eserin yazarı olan Bahaeddin Özkisi'nin yasam öyküsü hakkında bilgi verildikten sonra eserin özeti yapılmıstır. Devamında ise eseri incelerken kullandıgımız yöntem belirtilmistir. Asıl tez metnimiz dördüncü bölümde bulgular ve tartısma baslıgı altında verilmistir. Önce cümleler yapısına göre ?basit cümle, baglanmıs cümleler (sıralı cümle, baglı cümle), cevap cümleleri ve kesik cümleler? olarak incelenmis, devamında cümle unsurlarından cümlenin ögeleri ?özne, yüklem, nesne, yer tamlayıcısı, zarf tamlayıcısı? ve cümle dısı unsurlar incelenmistir. Daha sonra cümleyi olusturan unsurlardan kelime grupları incelenmistir. Dördüncü bölümün son kısmında tanımları yapılan terimlere taradıgımız eserden örnek cümleler verilmistir. Besinci bölüm de sonuç bölümüdür. Burada taradıgımız eserin cümle bilgisi ile ilgili özellikleri sayısal olarak grafiklerle verilmistir. Örnek cümleler Bahaeddin Özkisi'nin ?Sokakta? adlı eserinden alınmıstır. Çalısmanın sonunda bir kaynakça da bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The field of science called linguistics has got parts like phonetics, morphology, semantics and syntax in itself. Each of these parts undertake considerable functions within the structure of the language. All these parts should be taken into consideration in the studies related with the language. However, in this study, considering that the subject is highly comprehensive, we have analyzed it only syntactically. Our study consists of five parts. In the first section that we call ?introduction part?, a general information about syntax has been given. In the second section, a summary of the sources we have utilized in our study has been given. In the third section, after giving information about the life of Bahaeddin Özkisi, who is the writer of the work named ?Sokakta?, which we have analysed, the work has been summarised. Later on, the method that we have used during the analysis of the work has been stated. Our main thesis text is given under the title of ?Findings and Argument.? First, the sentences have been examined structurally as simple sentences, joined sentences (arranged and tied sentences), answer and intermitted sentences and after that the elements of the sentences which compose the sentences as ? subject, predicate, object, indirect object, adverbial object? and external sentence elements have been analysed. In the last section of the fourth part, sample sentences have been built for the terms defined from the work that we have searched thoroughly. The fifth part is the conclusion part. Here, syntactical features of the work that we have analysed have been shown by the graphics numerically. Sample sentences have been quoted from Bahaeddin Özkisi?s work named ?Sokakta?. There is also a bibliography at the end of the study.