İlköğretim müfettişlerinin mesleki yardım ve rehberlik rollerinin öğretmen algılarına göre değerlendirilmesi(bir model önerisi)
An evaluation level of primary school inspector' role ofprofessionel aid and uidance according to the perception of primary schoolteacher (a model proposal)
- Tez No: 210988
- Danışmanlar: PROF.DR. TOKAY GEDİKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu arastırma, ilkögretim okullarında görev yapan ögretmen algılarına göre, ilkögretim müfettislerinin ?mesleki yardım ve rehberlik? rollerini gerçeklestirme düzeylerini belirlemek ve ilkögretim ögretmenlerine yönelik ilkögretim müfettislerince gerçeklestirilecek yeni bir mesleki yardım ve rehberlik modeli önermek amacıyla yapılmıstır. Bu arastırmada betimleme-survey yöntemi, tercih edilmistir. Amaç yönünden incelendiginde bu çalısma degerlendirme agırlıklı bir çalısmadır. Ögretmen görüslerine göre, ilkögretim müfettislerinin ilkögretimde görev yapan ögretmenlere yönelik olarak yaptıkları ?rehberlik ve mesleki yardım? etkinliklerinin etkililigi degerlendirilmeye çalısılmıstır. Bu arastırma ve ilgili arastırmaların sonuçlarına göre, ilkögretimde görev yapan ögretmenlere yönelik yeni bir rehberlik ve mesleki yardım önerisi gelistirilmistir. Bu arastırmanın evrenini 2005?2006 egitim-ögretim yılında, Diyarbakır il merkezinde büyüksehir belediyesi sınırları içinde bulunan Milli Egitim Bakanlıgı'na baglı olarak ögretim yapmakta olan ilkögretim kurumlarında görevli 5142 sınıf ve brans ögretmeni olusturmaktadır. Verilerin toplanmasında, arastırmacı tarafından gelistirilen 55 maddelik anketten yaralanılmıstır. Arastırma sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesi, SPSS (Statistical Package fort he Social Science) for Windows , programı kullanılarak yapılmıstır. Veriler t- Testi, varyans analizi (one way), aritmetik ortalama ve yüzde (%) kullanılarak yorumlanmıstır. Verilerin analizi sonucunda, ilkögretim müfettislerinin ?mesleki yardım ve rehberlik? rollerini ?az? derecede gerçeklestirdikleri anlasılmaktadır. On farklı boyutta belirtilen ?mesleki yardım ve rehberlik?te, ilkögretim müfettislerinin ?egitim-ögretimle ilgili mevzuat? boyutunda ?orta? düzeyde yeterli oldukları; diger dokuz boyutta ise ?az? derecede yeterli oldukları sonucuna ulasılmıstır. Bu arastırma ve benzer diger arastırma sonuçlarının ısıgında, ilkögretimde görev yapan ögretmenlere yönelik, ilkögretim müfettislerince yürütülecek bir ?mesleki yardım ve rehberlik modeli? önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out in order to identify the realization level of primary school inspectors? role of professional support and guidance according to the perception of primary school teachers. The study also aims to propose a new model of professional aid and guidance for primary school inspectors. Within the framework of the study, the survey technique was employed as data collection tool. Because of the main aim of the study, it is mainly comprised of evaluation. It tries to evaluate the efficiency of the activities that are carried out by primary school inspectors in order to provide primary school teachers with professional aid and guidance. On the basis of the findings of this study and other related studies, a new model of professional aid and guidance is suggested for primary school inspectors. The research population of the study consisted of 5142 teachers who were working at state primary schools in Diyarbakır in 2005-2006 academic year. A questionnaire including 55 items was used to gather data. Collected data were analyzed through SPSS for Windows. Statistical analysis techniques such as t- testi, variance analysis, (one way), mean and percentage were used to evaluate the data. Analysis of data indicated that primary school inspectors did not played their role of professional aid and guidance efficiently. The efficiency level of primary school inspectors in professional aid and guidance, which was identified under ten items, was found to be ?medium? for the item concerning ?teaching and learning legislation? and ?low? for the other nine items. Implications of the results of the study made it possible to propose a model of professional aid and guidance which can be used by primary school inspectors. The proposed model is called ?Processbased Professional Aid and Guidance?.