Meslek lisesi mezunu çalışanların istihdama yönelik temel beceri düzeylerine ilişkin işveren algılarının incelenmesi (Gaziantep ili örneği)
The analysis of perceptions of employers regarding the level of employability skills of employees graduating from vocational high school(a case study in Gaziantep)
- Tez No: 210989
- Danışmanlar: PROF.DR. TOKAY GEDİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu arastırma, meslek lisesi mezunu çalısanların istihdama yönelik temel beceri düzeylerini isveren algılarına dayalı olarak ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıstır. Veriler 2006 yılında Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren 480 firmadan rasgele seçilen 60 firmadan toplanmıstır.Verilerin analizinde; aritmetik ortalama, yüzdelik deger, frekans, Levene varyansların homojenligi testi, parametrik testlerden tek-yönlü varyans analizi (ANOVA) ve bagımsız örneklem ttesti, non-parametrik testlerden Kruskall Wallis ve Mann Whitney-U testi ayrıca döndürülmüs matris faktör analizi teknikleri kullanılmıstır. Arastırma için gelistirilen veri toplama aracı üzerinde yapılan faktör analizi sonucunda; ?çekirdek beceriler, kisisel nitelikler, bilgiyi ve bilgi teknolojilerini kullanma becerileri, düsünme becerileri, kisilerarası ve yönetsel beceriler, yabancı dil becerileri? olmak üzere altı alt ölçek olusmustur. Arastırmada, isverenler meslek lisesi mezunu çalısanlarının ?çekirdek beceri, kisisel nitelik, bilgiyi ve bilgi teknolojilerini kullanma beceri, düsünme beceri ve kisilerarası ve yönetsel beceri? düzeylerini ?yeterli? bulurken , yabancı dil beceri düzeylerini ?oldukça yetersiz? bulmuslardır. Deneklerin bazı alt ölçeklere yönelik algılarında; yasları, egitim durumları, meslek kıdemlerine ve mezun oldukları lise türüne baglı olarak istatistiksel bakımdan anlamlı fark gözlenmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to analyze the level of employability skills of employees graduating from vocational high school based on employers?perceptions. Data were gathered from 60 companies which were randomly selected among 480 companies which are active in Gaziantep Organized Indutrial Zone. Mean, percentage, frequncy, Levene's Test for Homogenity of Variances, two parametric tests Independent Sample T-Test and One-Way ANOVA, two non-parametric tests Kruskall Wallis and Mann Whitney-U Test and rotated matrix factorial analysis were used in the statistical analyses. Data collection tool, developed for the study was divided into six subscales as ?core skills, personal qualities, skills of using information and information technologies, thinking skills, interpersonal and management skills and foreign language skills?. The study revealed that employers perception of their workers? level of ?core skills, personal qualities, skills of using information and information technologies, thinking skills, interpersonal and management skills? is ?sufficient? but level of ?foreign language skills? is ?considerably insufficient?. Statistically significant differences were observed between some of the sub-scales and subjects? age, educational background, tenure and type of high school.