Tedarik zinciri yönetimi uygulamalarının rekabet gücüne etkisi
The impact of supply chain management applications on the competitive power
  1. Tez No: 210990
  2. Yazar: IŞIL YÖN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalısmasında genel olarak tedarik zinciri yönetimi uygulamaları ile isletmelerin rekabet gücü arasındaki iliskiler incelenmistir. Bu kapsamda tedarik zinciri uygulamalarından stratejik tedarikçi ortaklıgı, müsteri iliskileri, bilgi paylasma seviyesi, bilgi kalitesinin seviyesi ve erteleme ile rekabet gücü degiskenleri arasındaki iliski Gaziantep Organize Sanayi Bölgesindeki makine halısı imalat isletmelerinde anket teknigi kullanılarak incelenmistir. Elde edilen verilere göre; arastırma kapsamındaki isletmelerde tedarik zinciri uygulamaları genel olarak yapılmaktadır. Bu isletmelerin aynı zamanda rekabet güçlerinin de yüksek oldugu tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated between supply chain management application and competative power of companies. In this context, the relationship between strategic supplier partnership, cunsumer relation, level of share information, level of information quality and deferment that on supply chain management is anaylized in Gaziantep machine carpet industry. According to the acquired data, supply chain management application is practiced in the organizations that the scope of study. At the sametime it is determined that the companies have high power of competitive.