Sermaye piyasasında kamuyu aydınlatma ve Türkiye uygulaması
- Tez No: 21099
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA İPÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Ekonomik büyümenin sürekli ve yeterli düzeyde devam ettirilebilmesi üretken alanlara yatırım yapılmasına, yatırımlar ise tasarruf hacmine bağlıdır. Tasarrufların sermaye piyasasında değerlendirilmesi ülke ekonomisinin kalkınmasında itici bir işleve sahiptir. Orta, uzun ve sonsuz vadeli fonların arz ve talebinin yardımcı kuruluşlar aracılığıyla ve menkul kıymetlere bağlı olarak karşılaştığı piyasa olarak tanımlanabilen sermaye piyasasının, kendisinden beklenen işlevi yerine getirebilmesi için piyasanın ana unsurları olan kalkınma ve yatırım bankalarını, aracı ve yardımcı kuruluşları, halka açık ortaklıkları ve borsaları oluşturmuş, hukuk ve muhasebe düzeni ile etkin bir denetim sistemi kurmuş olmalıdır. Diğer yandan sermaye piyasasının devamlılığı için piyasada işlem yapanların, bir başka deyişle kamunun, tam ve doğru aydınlatılması gerekmektedir. Birincil piyasalarda kamuyu aydınlatma, menkul kıymetlerin halka arz ve satışı aşamasında ihraçcı ııortaklık ve aracı kurum tarafından, izahname ve sirküler gibi araçlarla yatırımcılara bilgi sunma şeklinde gerçekleşmektedir. İkincil piyasalarda kamuyu aydınlatma ise periyodik (dönemsel) rapor verme, mali tablo ve raporların dönemsel olarak yayınlanması, açıklanmamış bilgi ticaretinin önlenmesi, vekaleten oy verme kurallarına uyulması, şirketlerin ele geçirilmesi ve birleşmelerinin kamunun bilgilendirilmesi koşuluyla yapılması gibi konularda yürütülmektedir. Ülkemizde de 1981 yılında yürürlüğe giren Sermaye Piyasası Kanunu bu konuda Türk Hukuk Sistemi ' ndeki ilk düzenlemedir. 13 Mayıs 1992 tarihinde bu Kanun'da yapılan değişiklikle Türk Sermaye Piyasası Mevzuatı A.B.D. Sermaye Piyasası Mevzuatı gibi çağdaş ve uluslararası bir boyut kazanmıştır. Yeni düzenlemelerin sermaye piyasasının gelişimine ve bu piyasada kamunun aydınlatılmasına olumlu katkılarda bulunması beklenmektedir. 111
Özet (Çeviri)
SUMMARY While the continuity of economic growth on perpetual and enough level depends on making investment to productive fields, investments depend on saving size. Making profitable use of savings in capital market has a motive function on the development of country economy. Capital market is defined as a market where the supply and demand of funds in middle, long and indefinite terms are traded with the intervention of intermediary insitiutions depending on securities. In order to execute its own function, the main elements of market which are development and investment banks, brokers-dealers, mutual funds, investment companies, public companies and exchanges should be constituted and together with an effective audit system, law and accounting order must be set up. However, for the contuinity of capital market, one who makes operation in market, in other words public, must be informed completely and truly. Disclosure in primary markets is realized with i vprospectus and circular by issuer and intermediary institutions on the stage of offer and sale of securities. On the other hand, to give periodic reports, to publish financial statements and reports periodically, to prevent insider trading, to conform to proxy rules, to inform public about mergers and acquisitions are main subjects of disclosure in secondary markets. In our country, Capital Market Law which come into force in 1981 is the first regulation about disclosure in Turk Law System. On May 13 1992, Turk Capital Market Legislation achieved a modern and international dimension with its modification like U.S.A. Capital Market Legislation. It is expected that new regulations will make a positive contribution to the development of capital market and the disclosure system in this market.