İşletmelerde üretim kaynakları planlaması (MRP II)
  1. Tez No: 21100
  2. Yazar: H.MURAT ERSEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE HACIHASANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
11 ÖZET Son yıllarda birçok şirket iş hacminin büyümesiyle yeni problemlerle karşılaşmıştır. Bunlar öncelikle üretimn planlanması, izlenmesi ve kontrolü, ikinci olarak, her birimin kendi hedefine yönelmesiyle ortaya çıkan çelişkidir. Birincil problem Kaynak İhtiyaç Planlaması (KİP) adı verilen bir yaklaşımla kısmen çözülmüş fakat yeterli sonuç alınamamıştır. Sonraki gelişmelerle daha etkin bir idari işleyişi sağlayacak Üretim Kaynak Planlaması (ÜKP) felsefesi ortaya atılmıştır. Bu tez esas olarak ÜKP felsefesi ve bu felsefenin pratik uygulamasıyla ilgilidir. Tezin birinci bölümünde genel olarak ÜKP tanıtılmış, ikinci bölümde ÜKP'nin kalbi niteliğinde olan KÎP'den bahsedilmiş, üçüncü bölümde de bu yaklaşımın pratikteki kullanılabilirliği bir örnekle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Some of the companies are faced with new problems with the increase in production volume at last years. These are primarily planning, tracking, and control of the production, and secondarily independant activities of each department, to reach their own targets, which causes conflicts when the overall purpose of the company is considered. The first problem is partially solved by using Material Requirements Planning (MRP) production philosophy, but satisfactory results can not be obtained. Lately a new philosophy, Manufacturing Resource Planning (MRPII), which will provide more efficient business management, is developed. This thesis is mainly about MRPII philosophy and its practical application. In the first chapter of the thesis MRPII is explained generaly, in the second chapter the heart of MRPII, MRP is explained, and in the third chapter the practical usage of MRPII approach is shown with an example.