Çalışma ortamının güdüleme üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 21098
  2. Yazar: ÖZNUR AŞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Hacettepe Üniversitesi akademik personeli üzerinde Herzberg'in“İkili Etmen Kuramı”na ilişkin bir araştırma yapılmıştır. Araştırmanın amacı kuramın varsayımlarının geçerliliğini sınamaktır. Bu amaçla, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ndeki akade mik personel iki gruba ayrılmış ve bir anket uygulanmıştır. Sonuç olarak kuramın varsayımlarının bu gruplar için doğrulanmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
1 1 SUMMARY In this study, a research is carried out on the academic personnel of the Hacettepe University regarding to the“Two - Factor Theory”of Herzberg. The purpose of this research is to test the validity of assumptions proposed by this theory. For this purpose, the academic personnel in the Faculty of Economic and Administrative Sciences is divided in to two groups and a questionnaire is carried out. As a result, it is observed that the assumptions of the theory are invalidated for these groups.