Yükseköğretimde kalite geliştirme: İktisadi ve idari bilimler fakülteleri için bir özdeğerlendirme model önerisi
Quality development in higher education: A self evaluation model proposal for the faculty of economics and administrative sciences
  1. Tez No: 210991
  2. Yazar: VUSLAT SERRA ÖZAKÇA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURAN PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışmasında, TKY ve ödül programları, kalite güvence sistemi, akreditasyon, denetleme ve kıyaslama kalite geliştirme yöntemleri gibi eğitim kurumlarında uygulanan kalite yönetim sistemleri irdelenmiştir. Bu metotların avantajları, dezavantajları, süreçleri, ölçme ve değerlendirme kriterleri, standartları, uygulama maliyetleri, tanınırlıkları, ödül ve belgelendirme sistemleri incelenmiştir. Kalite geliştirme sistemlerinin eğitim kurumları için önemi vurgulanarak, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve programları için en uygun kalite geliştirme sistemleri tartışılmıştır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin kalite geliştirme çalışmalarında kullanabileceği kapsamlı bir özdeğerlendirme modeli hazırlanmıştır. Bu özdeğerlendirme modelinde, akreditasyon ve dış değerlendirme kuruluşlarının genel standart ve kriterleri dikkate alınmıştır. Bu model, programa, fakülteye ve üniversiteye ait formların toplandığı üç bölümden oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, quality management systems such as total quality management, award programs, quality assurance systems, evaluation, accreditation, benchmarking and auditing which are implemented at educational institutions are discussed. Advantages, disadvantages, procedures, measurements and evaluation criteria, standards, application costs, recognition, award and certification of these systems are examined. Importance of total quality management for educational institutions is emphasized. Most suitable quality system for Faculties of Economics and Administrative Sciences is discussed. A comprehensive self evaluation guideline which can be used for quality improvement practice is prepared for the Faculty of Economics and Administrative Sciences. In this self evaluation guideline, general standards and criteria of accreditation and evaluation of institutions are taken into consideration. This guideline consists of three sections which belong to program, faculty and university respectively.