Kısmi zamanlı geçici öğretici olarak görevlendirilen personelin iş doyum düzeyleri
The job satisfaction level of partial time temporary educators
- Tez No: 210993
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SABANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu arastırmanın amacı, Milli Egitim Örgütünde Kısmi Zamanlı Geçici Ögretici olarak görev yapan çalısanların is doyum düzeylerini belirlemektir. Çalısma tarama modelindedir. Bu arastırmanın evreni Antalya l merkezinde ve ilçelerinde görev yapan 340 Kısmi Zamanlı Geçici Ögreticiden olusmaktadır. Arastırmanın örneklemi evrenin bütününü içermektedir. Verilerin toplanmasında anket kullanılmıstır. Arastırmada verilerin istatistiksel analizinde, aritmetik ortalama, t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Mann Whitney U Testi kullanılmıstır. Anlamlılık degeri .05 olarak alınmıstır. Farklılıgın anlamlı oldugu durumlarda farkın hangi gruplar arasında oldugunun anlasılması için Scheffe testi yapılmıstır. Çalısmanın sonuçlarına genel olarak bakıldıgı zaman içsel boyutta elde edilen is doyum düzeyinin, dıssal boyutta elde edilen is doyum düzeyinden yüksek oldugu görülmektedir. Buna göre Kısmi Zamanlı Geçici Ögreticilerinin is doyum düzeylerini yükseltmek için dıssal boyuttaki degiskenlerin iyilestirilmesine öncelik verilmesi gerektigi söylenebilir. Sonuç olarak kısmi zamanlı geçici ögreticilerin is doyum düzeyleri arasında cinsiyete ve görev yapmakta oldukları bransa göre anlamlı bir faklılık bulunmamıstır. Bununla birlikte kısmi zamanlı geçici ögreticilerden egitim fakültesi ve fen-edebiyat fakültesi mezunlarının is doyum düzeylerinin orta seviyede oldugu, Yüksek Okul Mezunlarının is doyum düzeylerinin ise yüksek seviyede oldugu görülmektedir. Bunun sebebi olarak Milli Egitim Bakanlıgına Baglı Egitim Kurumlarına Ögretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar le Mezun Oldukları Yüksek Ögretim Programları le lgili Kurul Kararları gösterilebilir. Bu kararlarda Egitim Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi mezunlarına agırlık ve öncelik verildigi görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the job satisfaction level of Partial Time Temporary Educators. The study was modelled as survey . The population of the study consist of 340 partial time temporary educators who work in Antalya and the districts of Antalya. The Population was taken as the sample of the study. A questionnaire was used to collect the data. Means, T-test, ANOVA and Mann Whitney U Test were used to analize the data. Significance level was taken as .05. Scheffe test was used to find source of difference. In general ıt was determined that partial time temporary educators felt more job satisfaction in the factor of Intrinsic Satisfaction than in the factor of Extrinsic Satisfaction. Therefore Extrinsic Satisfaction should have priority for improving. As a result, according to sex and the branch there was no significant differences between the opinion of partial time temporary educators? related to job satisfaction. Nevertheless it was determined that partial time temporary educators who graduated from high school felt more job satisfaction than partial time temporary educators who graduated from education faculty and science-liteature faculty. This result can be thought as a reflection of the Education Ministry Committee decisions about the provision who will be appointed as a teacher. In respect of these decisions partial time temporary educators who graduated from education faculty and science-liteature faculty have more priority for appointing as a teacher. ÖNSÖZ