Akademisyenlerin e-ticareti mesleki ve gündelik yaşamlarındaki kullanım düzeylerinin araştırılması: akdeniz üniversitesi örneği
A survey on the usage of elecronic commerce by academicians for professional and daily life:Akdeniz University sample
- Tez No: 211002
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAN DENİZ KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde Akademisyenlerin E-Ticareti Mesleki Ve Gündelik Yasamlarındaki Kullanım Düzeylerinin Arastırılması: Akdeniz Üniversitesi Örnegi ele alınmıstır. Çalısmada mekan olarak Akdeniz Üniversitesi seçilerek anket uygulanmıstır. Çalısmanın amacı bilgi toplumunda en önemli görevlerden birini üstlenen üniversitelerde e-ticaret'in kullanıma oranının incelenmesidir. Degerlendirmelerde akademisyenlerin bilgisayar ve internet kulanım oranları, hangi amaçlarla kullandıkları, fakültelere, yaslarına, cinsiyetlerine ve unvanlarına göre e-ticareti kullanım farklılıkları ortaya çıkarılmaya çalısılmıstır. Internet'ten alısveris yapıp yapmadıkları, ne tür ürünler satına aldıkları, yapmıyorlarsa niçin yapmadıkları arastırılmıstır. Ayrıca internet bankacılıgını kullanım düzeyi arastırılmıstır. Veriler; akademisyenlere birebir görüserek ve mail yoluyla toplanmıstır. Hazırlanan anketler 1623 akademisyenden 300'üne ulastırılmıs ve 250 tanesi geri dönmüstür. Verilerin degerlendirilmesinde SPSS 13.00 istatistik paket programı kullanılmıstır. Arastırma sonuçlarına göre akademisyenlerin çogu bilgisayar basında 3-4 saatini geçirmekte, yine 90 dakikadan fazla zaman geçirmektedirler. Internet üzerinden fatura, borç ödeyenlerin sayısı ödemeyenlerden fazladır. Internet'te alısveris yapmayan akademisyenlerin sayısı, yapanların sayısından daha fazladır. Internet'te alısveris yapan tüketiciler en çok Hizmet (Seyahat, Elektronik Bankacılık, Emlak ,Sigorta?), yine buna yakın bir oranda da kitap ve CD satın almaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In this thesis The Usage Of Electronıc Commerce By Academicians For Professional And Daily Life is Surveyed: Akdeniz Unıversity Sample handled. The aim of this thesis is to research the ratio of usage of electronic commerce at universities which takes on one of the most important duty of information society. Evaluations include computer and internet usage of academicians and their usage aims. Usage differences of electronic commerce according to faculty, age, sex and job titles are tried to reveal. Surveyed on whether they shop on internet, which type of products are purchased, if they don?t shop, its causes are also searched. Also internet banking usage level is surveyed. Datas are collected by interviewing or by mail. Surveys are given to 300 academicians but 250 of them could be taken back. For evaluations of surveys SPSS 13.00 statistical programme is used. According to evaluation results most of the academicians use the computer more than 3-4 hours and use the internet more than 90 minutes in a day. The number of academicians who pays bills and depts on internet are more than who doesn?t. The academicians who shops on internet mostly purchase service (travel, electronic banking, real estate, insurance etc.) and book and CD.