Toplam kalite yönetiminde istatistiksel süreç kontrolünün önemi ve bir işletme uygulaması
Importance of statistical process control in total quality management and an application
  1. Tez No: 211001
  2. Yazar: ZEYNEP DEĞERLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAN DENİZ KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Küresellesen dünyanın yogun rekabet kosulları altında kaliteli üretim yapmak bir zorunluluk haline gelmistir. Bu çalısmada, bu sartlar içinde rakipleriyle yarısan isletmelerin uygulaması gereken statistiksel Süreç Kontrolü ve statistiksel Süreç Kontrolünün Toplam Kalite Yönetimindeki yeri incelenmistir. Ayrıca, statistiksel Süreç Kontrol teknik ve araçları, kalitenin tanımı, özel ve genel nedenli degisim, yeni statistiksel Süreç Kontrol araçları, yeterlilik analizi ve süreç gelistirme konuları incelenmistir. Bu çalısma ile, Toplam Kalite Yönetiminin vazgeçilmez unsuru olan kaliteyi elde edebilmek için, verileri dogru toplayıp süreçteki özel nedenli degisimlerin belirlenmesinin önemi vurgulanmıstır. Bu degisimlere karsı gerekli önlemler alınarak sürecin kontrol altına alınması saglanmalıdır. Süreçteki genel nedenli degisimler belirlenip azaltılarak süreçte gelistirme yapılmalıdır. Bu uygulamalar statistiksel Süreç Kontrol yöntemleri kullanılarak yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
To produce quality goods has been a necessary thing under the circumstances of global world?s intensive competition. In this work, the Statistical Process Control and its position in Total Quality Management that the competing firms need to apply under these circumstances have been examined. Furthermore, the techniques and the tools of Statistical Process Control, the meaning of quality, special and common cause variations, seven new Statistical Process Control tools, capability analyze and developing process have been analyzed. In this work it?s emphasized that, in order to obtain the quality that is indispensable element of Total Quality Management, collecting the data correctly and determining special cause variation are important. Against these variations, the process should be taken under control by having necessary cautions. Development should be obtained through determining the common cause variations in the process. These applications should be done through using the methods of Statistical Process Control.