İmalat sektöründe iş değerleri ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between work values and personality characteristics in production sector
  1. Tez No: 211003
  2. Yazar: UMUT KUBAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE KURUÜZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu arastırmada üretim sektörü çalısanlarının is degerlerine verdikleri önemi belirlemek ve is degerleri ile kisilik arasındaki iliskiyi incelemek amaçlanmıstır. Arastırma, Antalya'da üretim sektöründe faaliyet gösteren 8 firmanın çalısanları ile gerçeklestirilmistir. Çalısmada, üretim sektörü çalısanlarının 14 is degeri boyutunu ne ölçüde önemli buldugu, hangi is degerine daha fazla önem verdigi arastırılmıstır. Kisilik özelliklerinin is degerleri için iyi bir kestirimci olup olmadıgı sorgulanmıstır. Bu çalısma sonucunda üretim sektöründe çalısanların ?Basarı? boyutunu en önemli is degeri olarak gördügü, yaptıkları isin kendilerinde basarı duygusu yaratmasının önemli oldugu sonucuna ulasılmıstır. Kisilik özellikleri ile is degerleri arasında orta düzeyde bir iliskinin oldugu, kisilik özelliklerinin is degerleri için çok iyi kestirimci olmadıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to determine work values of workers who work in the production sector and analyze the relationship between work values and personality characteristics. The research was applied on the personnel from 8 different firms. In this study, the importance given to 14 work values and the most important values indicated by production sector employees, was searched. It is examined that whether personality characteristics were predictors of work values or not. Results of this study indicated that ?Achievement? was the most important work value for production sector employees and it was important for them to feel accomplishment in doing a job well. It was seen that there was a moderate level relationship between personality characteristics and work values, personality characteristics were not good predictors of work values.