Rekreasyon faaliyetlerinin yönetim ve organizasyonu.Antalya bölgesindeki beş yıldızlı otel işletmelerine yönelik bir uygulama
The management and organization of recreation activities the investigation of the management of five stars hotels in Antalya region
  1. Tez No: 211015
  2. Yazar: ŞÜKRÜ YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KADİR FAİK KÜÇÜKTOPUZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Turizm, İşletme, Sports, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İnsan hayatındaki hızlı değişimler, onların boş zamanlarını değerlendirme faaliyetlerine verdikleri önemi giderek arttırmaktadır. Düzenli ve artan gelire kavuşan bireyler, bir taraftan artan sosyal güvenceler sayesinde tasarruflarını bireysel ihtiyaçlarına daha çok harcar hale gelirken, diğer taraftan artan boş zaman kullanım eğilimleri turizm ve benzeri olgulara katılmayı artırmıştır. Günümüzde rekreasyonel aktivitelere katılımın önemli bir formu olarak değerlendirilen turizm faaliyetlerinin, otel işletmeleri içerisindeki uygulaması animasyon programları şeklindedir. Bu tez çalışmasının birinci bölümünde zaman ve boş zaman kavramlarının analizi, boş zaman ve rekreasyon ilişkisi, rekreasyonel faaliyetlerin sınıflandırılması ve rekreasyon faaliyetlerinde liderlik konuları işlenmiştir. İkinci bölümde turizm kavramı ve rekreasyon turizm ilişkisi, rekreasyon ve turizm faaliyetlerine oluşan talebin artış nedenleri, turizm işletmelerinde rekreasyon faaliyetlerinin uygulanması ve animasyon, rekreasyon ve animasyon faaliyetlerinin yönetimi, rekreasyon ve animasyon faaliyetlerinin organizasyonu konuları alt başlıkları ile birlikte derinlemesine incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Antalya bölgesindeki beş yıldızlı otellerin rekreasyon faaliyetlerinin yönetim ve organizasyonunu belirlemeye yönelik alan araştırması yapılmıştır. Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırma Antalya bölgesindeki 60 adet beş yıldızlı otele uygulanmıştır. İstatistiksel değerlendirmeler frekans (f), yüzde dağılımları (%) teknikleri kullanılarak, SPSS 11.0 paket istatistik programında yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, beş yıldızlı otellerin çoğunda rekreasyon aktivitelerinin işletmesi otel dışından profesyonel şirketler tarafından yapılmaktadır. Rekreasyon aktivitelerini yönetim ve organizasyonunu sağlayan yöneticilerin çoğunun rekreasyon eğitimi aldıkları belirlenmiştir. Araştırmaya katılan işletmeler rekreasyon aktivitelerinde genel yönetim ve organizasyon ilkelerine bağlı, profesyonel olarak faaliyet göstermektedirler.
Özet (Çeviri)
The rapid changes in human life have made them give more importance to evaluate their leisure time activities. The individuals who get regular and increasing income are now spending their savings, by means of ever increasing social securities, on their individual needs on the one hand .On the other hand, their tendencies to evaluate their leisure time have made them participate in tourism and activities alike. Today animation programmes are the in-hotel applications of tourism activities which are accepted as important forms of participation in recreational activities. In the first chapter of the study, the analysis of time and leisure time concepts, the relation between time and recreation, the classification of recreational activities and the leadership in these activities are studied. In the second chapter, the concept of tourism, the relation between recreation and tourism, the reasons of the increasing demand for the recreation and tourism activities, the application of recreational activities and animation, their management and organization are researched in detail. In the third chapter, a field study has been done on the management and organization of recreational activities at five-star hotels in Antalya region. Data collection technique of the study is questionnaire. The questionnaire has been applied at sixty five-star hotels in Antalya region. The statistical data have been assessed at SPSS 11.0 package statistics program through the frequency (f) and percentage distribution techniques. The results of the study have demonstrated that at most of the five-star hotels, the management of recreational activities is carried out by professional companies outside the hotel. It?s been seen that managers who manage and organize most of the recreational activities have received education on recreation. The establishments participated in the study perform their recreational activities professionally, based on general principles of management and organisation.