Çalışanların örgütsel bağlılıklarının belirleyicisi olarak örgütsel adalet algılamaları: Antalya bölgesinde bulunan beş yıldızlı otel işletmelerine yönelik bir araştırma
The perception of organizational justice as the determiner of organizational commitment of the employees: A study concerning the 5 stars hotels enterprizes in the district of Antalya
- Tez No: 211016
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RÜYA EHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Küresellesme sürecinin hızlandıgı ve rekabetin uluslararası boyutlara tasındıgı günümüzün her geçen gün degisen ve gelisen is dünyasında insan kaynaklarının önemini kavrayan günümüzün basarılı isletmeleri, çalısanlarını örgüte baglamak istemektedirler. Çalısanların örgütün amaç, deger ve hedeflerini kabullendigi, bunları gerçeklestirme ve örgütte kalma dogrultusunda güçlü istek duydugu örgütsel baglılık, bu baglamda örgütün etkinligi ve verimliligi için kilit öneme sahiptir. Bir isletmede örgütsel baglılıgı etkileyen birçok faktör olmakla birlikte, bu sonuçları etkileyen en önemli etken, bir örgütte adaletli uygulamaların varlıgını ifade eden örgütsel adalet algılamasıdır. Bu çalısmanın amacı, çalısanların örgütsel baglılıklarının belirleyicisi olarak örgütsel adalet algılamalarını tespit etmektir. Bu amaç dogrultusunda gerçeklestirilen alan çalısmasında, Türkiye'nin önemli turistik merkezini olusturan Antalya ilinde faaliyet gösteren bes yıldızlı otel isletmelerinin çesitli bölümlerinde çalısan 513 isgören örneklem kapsamına alınmıstır. Bu çalısmada örgütsel baglılıgın üç boyutu olan duygusal, normatif ve devam baglılıgı tutumları ile örgütsel adaletin üç ögesi olan dagıtım, islem ve etkilesim adaleti algılamalarının ortaya konulması amacıyla frekans, yüzde, faktör, güvenirlik ve geçerlilik analizlerinden yararlanılmıs ve arastırma kapsamına alınan örneklem kütlesi kapsamında çalısanların örgütsel adalet algılamaları ile örgütsel baglılık tutumları arasındaki iliskiyi belirlemeye yönelik Korelasyon analizi uygulanmıstır. Son olarak çalısanların örgütüne yönelik baglılık tutumlarının ve örgütsel adalet algılamalarının demografik özelliklerine göre degisip degismedigine iliskin verilerin analizinde ANOVA ve t testinden yararlanılmıstır. Yapılan analizler sonucunda, çalısanların duygusal, devamlılık ve normatif baglılık tutumları ile dagıtım, islem ve etkilesim adaleti arasında pozitif yönlü bir iliski oldugu bulunmustur.
Özet (Çeviri)
In constantly changing and developing business world where the globalisation rises rapidly and is transferred to international extents, grasping the importance of human resources the modern successful business enterprizes need to make their employees a member of the organizations. The organizational loyalty, according to which the employees accept the goals, values and aims of the organization and have a strong feeling to achieve them and remain in the borders of the organization, has a key position in the activism and efficiency of the organization. In addition to the many factors affecting the organizational loyalty, the most important one influencing the results is the perception of the organizational justice which expresses the existence of fair practice in the organization. The purpose of this study is to determine the perception of organizational justice as they are the determiners of the organizational loyalty of the employees. Acoording to the field work analyses practiced in the direction of this goal, 513 employees, working in different departments of five-stars hotels enterprices in Antalya which is the most important tourism city of Turkey employees are made as examples. In this project, in order to prove the three dimensions of organizational loyalty (emotional, normative and continuance commitment attitudes) and three elements of organizational justice (distribution, procedure and interpersonel justice) frequency, percentage, factor, reability and validity analyses are practiced. The socalled employees are tested in terms of correlation of organizational justice and organizational loyalty in terms of correlation analyses. Anova and t test are used to observe whether to have undergone some changes in fidelity attitudes towards their organization and organizational justice perception of the employees according to demographical characteristics. Results of analysis indicate that the affective, normative and continuance commitment attitudes of the employees positive relation with distribution, procedure and interpersonel justice.