İşyerinde romantik ilişkiler: güdüler, yönetim müdahaleleri ve çalışan algılamaları üzerine bir araştırma
Workplace romance: Research on percieved motivations, managerial interventions and perceptions of employees
  1. Tez No: 211017
  2. Yazar: ECE ÖMÜRİŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. V. RÜYA EHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Turizm, Psychology, Tourism
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tez çalısmasının amacı, isyerinde duyguların oynadıgı roller içinde yer alan romantik iliskileri, çalısanların algılamaları ve degerlendirmeleri ile kavramsallastırmaktır. Diger taraftan da romantik iliski içindeki bireylerin isyeri romantizmine yönelmelerinde olusturdukları güdüleri, romantik iliski içindeki tarafların davranıs degisikliklerini, bu tür iliskilerin örgüt üzerinde yaptıgı olumlu ve olumsuz etkilerini belirlemek ve isyeri romantizmine karsı alınan yönetsel önlemleri degerlendirmektir. Ayrıca sosyal bir etkilesim içinde bulunan çalısanların isyerinde yasanan romantik iliskilere karsı bireysel tepkileri ile birlikte isyerinde romantik iliskiler bir bütün olarak ele alınmaktadır. Tez çalısması kapsamında ask olusumunu tetikleyen etmenler ve çekicilik, ask kuramları, isyerinde romantik iliskilerin öncülleri, dinamikleri ve sonuçları üzerine literatür taraması yapılmıstır. Literatür taraması ile elde edilen bulgular çerçevesinde tezin birinci ve ikinci bölümünde isyerinde romantik iliskilerle ilgili açıklamalara yer verilmistir. Çalısmada, Antalya Lara-Kundu Bölgesindeki 14 adet bes yıldızlı konaklama isletmesinde görev yapan 252 çalısana (müdür, sef, alt kademe çalısanı) anket uygulanmıstır. Uygulanan anket ile konaklama sektörü çalısanlarının isyerinde yasanan romantik iliskiler üzerine algılamaları, romantik iliskilere karsı ne tür yönetsel önlemlerin alındıgı, iliski içindeki taraflarda görülen davranıs degisikliklerinin ve bu tür iliskilerin örgüt üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Arastırma bulguları ısıgında, liberal egilimlerin görüldügü fakat geleneksel yapıdan da tam olarak kurtulamamıs bir örgütsel yapının varlıgı tespit edilmis; romantik iliskilerin, hem iliskiyi yasayan taraflar hem çalısanlar hem de örgütün üzerinde etkisi oldugu ortaya konulmustur. Ayrıca, romantik iliskilere karsı çalısanların algılamaları ve yönetim müdahaleleri ile ilgili bulgulara yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to conceptualize the romantic relationships, one of the roles of workplace emotions, with the employees? perceptions and evaluations. It also aims to determine the motives which the individuals in romantic relationships perceive while experiencing workplace romance, the behavioral changes of those in a romantic relationships, positive and negative effects of such relationships on the organization and to evaluate managerial interventions in workplace romance. Besides, individual reactions of employees in a social interaction against workplace romance are presented as a whole together with romantic relationships at workplace. A literature overview has been carried out on factors triggering the formation of love and attractiveness, theories of romance, antecedents, dynamics and results of romantic relationships at workplace in the scope of the thesis. In the frame of the findings obtained through the literature study. Some explanations regarding romance at workplace were made in the first and second chapters of the thesis. In the study, a questionnaire was conducted on 252 employees (managers, supervisors, and coworker) working in 14 five star hotels in Lara-Kundu Region Antalya. Using this questionnaire it is aimed to determine the perceptions of accommodation sector employees of romantic relationships on workplace romance, managerial interventions, behavioral changes and the effects of such relationships on the organization. In the light of the findings, the existence of an organizational structure, where some liberal tendencies are observed, which still has a traditional nature, is specified; and it has been shown that romantic relationships have effects on both those having the relationship and the other employees and also on the organization itself. Also, some findings were revealed as to the perceptions of employees on romantic relationships and managerial interventions