Self verification strivings in organizational settings
Örgütlerde öz-doğrulama çabaları
  1. Tez No: 451136
  2. Yazar: ELA BURCU UÇEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİYE GÜLEM ATABAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
İnsanların kendilerini nasıl gördükleri ve başkaları tarafından nasıl görüldükleri şahsi gerçekliklerini şekillendirir. Kişilerin benlik kavramları için özdoğrulayıcı geri bildirim almaları çok önemlidir, çünkü psikolojik sağlığı ve ahengi sağlar. Kişisel öz doğrulama çabaları literatürde genellikle romantik bağlılıklar gibi özel ilişkiler bağlamında incelenmiştir. Dolayısıyla iş yerinde ve örgütlerde öz doğrulama çabalarının sonuçlarını inceleyen çalışmalara ihtiyaç duyulduğu açıktır.Bu çalışma örgütlerde çalışanların öz doğrulama çabalarını ve bunların iş yeri davranışları üzerindeki muhtemel etklerini inclemektedir. Çalışmada öğretmenler örneklem olarak seçilmiş ve derinlemesine görüşme ve gözlem teknikleri kullanılarak 30 öğretmen ile görüşülmüştür.Çalışmanın bulgularının literatüre katkıları çeşitlidir. Çalışma örgütlerde öz doğrulama çabalarının sonuçlarını ve çalışanın iş yeri davranışlarına etkilerini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The way people see themselves and others see them, shape their realities. Receiving verifying feedback for self-views is important, as it assures psychological well-being and psychological coherence. Self-verification strivings have been dominantly studied in intimate relationships and social relationships other than the business related interactions. The current study aimed to explore employee self-verification strivings and the outcomes of self-verifying feedback related to individual workplace behavior. In the study, 30 in-depth interviews are conducted and non-participant observation technique is used in order to gain an insight and develop an understanding about the issue at hand. Findings contributed the literature in a number of ways. The study is among the few self-verification studies that focused on colleague relationships and the first (to my knowledge) to examine self-verification strivings and related outcomes in the organizational settings. The two main groups of findings presented a general portrayal of the selected organizational setting (schools) from a managerial perspective and the results of receiving self-verifying feedback in the workplace in the means of individual workplace behavior.