Medya aracılığıyla popüler kültürün aktarılmasında toplumsal değişkenlerin rolü
The role of social variables in the transmission of popular culture by the media
  1. Tez No: 211054
  2. Yazar: ENDERHAN KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. NACİ BOSTANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Popüler kültür alanı, kitle iletisim araçlarının toplumsal hayata nüfuzu arttıkça akademik arastırmaların da yogunlastıgı bir ilgi çekici alan haline gelmistir. Özellikle Türkiye'de son zamanlarda popüler kültür ürünleri hızla artmıs, genis kitlelerin dogrudan katılımcı olmasalar da dolaylı olarak bir eglence unsuru olarak hayatlarında yer isgal etmeye baslamıstır. Özellikle ülkemizdeki bazı televizyon kanallarının, popüler kültür ürünlerine yönelik programlarını yogunlastırmaları konuyu daha da güncel hale getirmistir. Bu nedenle medya ve popüler kültür üzerinde bilimsel çalısmaların yapılmasını gerekli kılacak bir ortam olusmustur Çalısma, özelde Popstar yarısmalarını genelde ise popüler kültürü kapsamaktadır. Dolayısıyla, tasıyıcısı medya, izleyicisi de insan olan medya'dan hareketle yola çıkan bu çalısma da Türkiye'deki popüler kültür ürünlerinden Popstar müzik yarısmalarının izleyiciler tarafından bu kadar çok talep görme- izlenme nedenlerini anlamaya ve açıklamaya yöneliktir. Çalısma, temel hatlarıyla üç bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde, kültür ve medya iliskisine, ikinci bölümünde popüler kültür medya iliskisine deginilmistir. Son bölümde ise metodoloji ve yapılan alan arastırmasından elde edilen verilerin analizlerine yer verilmistir. Çalısmanın örneklemi Konya'dan seçilmis olup, toplam 939 kisiyle anket yapılmıs ve popüler kültürle medya arasındaki iliskileri sınayan çesitli hipotezler test edilerek kısaca su sonuçlara ulasılmıstır. Çalısmada deneklerin serbest zamanlarında en sık yaptıkları etkinliklerin basında ?televizyon izleme? ilk sırada gelmektedir. Arastırma soncunda Popstar yarısma programlarının reyting amacı tasıdıgı, popüler kültürün en çok medya vasıtasıyla topluma sunuldugu, popüler kültürün yayılmasında medya'nın hızlandırıcı bir etkiye sahip oldugu tespit edilmistir. Deneklerin önemli bir kısmı SMS'le bu tür yarısmalara katılmadıklarını ve yarısmalarla ilgili haberleri medyadan çok sık takip etmediklerini, Popstar yarısmalarından sonra da Popstarları takip etmediklerini, albümlerini satın almadıklarını ve bir sonraki yarısmayı da merakla beklemedikleri belirlenmistir. Deneklerin Popstar yarısma programlarını izleme nedenleri olarak ?rahatlama/eglenme?, ?müzik dinleme?, ?merak giderme?, ve ?serbest zaman degerlendirme? faktörleri oldugu tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
As the mass media penetrates social life increasingly, the area of social studies with the focus on the popular culture is becoming increasingly an interesting field for academical studies. In Turkey, popular culture products have increased in occurance, to the wide masses as an entertainment element occupying their whole lives than a directly engaged cultural output. Particularly after the privatization of the broadcasting industry, many television stations actualized the theme by focusing on programming of heavily popular cultural content. These reasons have made the overlapping areas of media and popular culture a worthwhile academical field of study. This study is focused on celebrity contests on television in particular and on popular culture in general. Because popular culture is emitted through the media and is consumed by individuals, the object of this study is to deliver an answer why -as typical popular culture products- celebrity contests are so much in demand among audiences in Turkey. The study is basically divided into three sections. The first section introduces the relation of the media and culture while the second section evaluates the relationship of popular culture and the media. The last section explains the methodological aspects used in the study. The sample of the study is selected from Konya and consists of 939 people who are surveyed in order to test some hypotheses on the relationship of media and popular culture. In sum, the results are these: The study proved that the most frequently end wide used leisure time activity was indeed watching television. Further, the findings proved that the celebrity contests solely pursued ratings, that popular culture was mostly delivered to the society through the mass media, and that the mass media had an accelerating effect on the diffusion of popular culture. It has been found that a significant proportion of the subjects didn?t participate to such contests via SMS, that they didn?t follow specific news about celebrity contests too frequently, that they didn?t follow the stars of the contest programs after the show, they did?nt buy music albums of these stars, and they didn?t await the following show eagerly. As watching motives to the celebrity contests ?to relax, recreate-to entertain?, ?listen to music?, ?curiosity? and ?filling leisure time? have been given.