Evlilik birliğinin korunması
Protection of marital unity
  1. Tez No: 280312
  2. Yazar: FİKRİYE CEREN PALAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Aile, toplumun temel yapı taşı, en küçük sosyal birimidir. Ailenin dağılmadan, dirlik ve düzen içinde devam etmesinin aile bireylerine olduğu kadar içinde bulunduğu topluma da faydaları vardır. Bu nedenle aile kurumu hem anayasal hem de genel ve özel kanunlarla koruma altına alınmıştır.Dayanağı Anayasa'nın 41. maddesindeki ailenin korunması ilkesi olan evlilik birliğinin korunması kurumu temel olarak 4721 sayılı Türk Medenî Kanunu'nun 195 ve 201. maddeleri arasında ve ayrı ayrı bazı maddelerinde düzenlenmiştir. Bu hükümler, hâkimin uyuşmazlık içerisindeki evlilik birliğine müdahalesi ile evlilik birliğinin devamı sırasında ortaya çıkan sorunların, boşanma veya ayrılık aşamasına gelinmeden çözülmesini ve evlilik birliğinin huzurlu bir şekilde devamını sağlamaya yönelik olarak düzenlenmiş hükümlerdir. Ancak evlilik birliğini korumaya yönelik hükümler bunlarla sınırlı değildir. Türk Medenî Kanunu'nun Aile Hukuku başlıklı kitabında dağınık bir şekilde evlilik birliğini koruyucu birçok hüküm yer almaktadır. Bu hükümler, evlilik birliğinde henüz bir uyuşmazlık söz konusu olmamasına rağmen uyuşmazlık çıkması muhtemel konularda eşlerin sözleşme özgürlüğüne sınırlamalar getirerek evlilik birliğini korumayı amaçlamaktadır.Türk Medenî Kanunu'nun evlilik birliğini koruyucu hükümlerinin aile içi şiddeti önlemede yetersiz kaldığı düşüncesiyle 14.01.1998 tarihinde 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun kabul edilmiş; böylece toplumun huzuru ve refahı için ailenin daha etkin bir şekilde korunması amaçlanmıştır. 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun, 04.05.2007 tarihinde Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 5636 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile önemli değişikliklere uğramış, birçok açıdan kanunun daha yaygın şekilde uygulanması hedeflenmiştir. 01.03.2008 tarihinde yayınlanan 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun'un Uygulanması Hakkında Yönetmelik ile kanunun uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar düzenlenmiş, kanunun uygulanmasına birçok konuda açıklık getirilmiştir.?Evlilik Birliğinin Korunması? başlıklı bu çalışmada Türk Medenî Kanunu'nun ve 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun'un evlilik birliğini koruyucu hükümleri incelenmiştir. Üç ana bölümden oluşan çalışmamızın giriş bölümünde konu ve konu ile ilgili temel kavramlar açıklanmıştır. Birinci bölümünde Türk Medenî Kanunu'nun eşlerin sözleşme özgürlüğünü sınırlayan hükümleri; ikinci bölümde Türk Medenî Kanunu'nun hâkimin evlilik birliğinin iç işleyişine müdahalesini öngören hükümleri incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise eşleri ve aynı zamanda diğer aile bireylerini aile içi şiddetten korumak amacıyla özel olarak hazırlanan 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun kapsamında hâkimin alabileceği tedbirler ele alınmıştır.Anahtar Sözcükler1.Medenî Hukuk2.Aile Hukuku3.Evlilik Birliği4.Ailenin Korunması5.Aile İçi Şiddet
Özet (Çeviri)
Family is the basic structure of the community and the smallest social unit. The family?s continuity without breaking up is useful not only for the community it is in consequently, the family is preserved by both constitutional and general and special laws.The institution of protection of marital unity, deprived from the principle of protection of the family in Article 41 of the Constitution, is basically arranged between the Articles 195-201 and in some articles separately of the Turkish Civil Code enumerated in Law Number 4721. These articles are regulated to solve the problems appeared during the marriage and the intervention of the judge to the unity before getting divorce and to continue the marital unity in presence and welfare. However, the provisions on preserving the marital unity are not limited with these mentioned above. There are a great many provisions on preserving the marital unity in the Family Law book of the Turkish Civil Code. These provisions intend to save the marital unity by limiting the contract freedom of the spouses on the possible conflict before or during it appears.On the ground that the provisions of the Turkish Civil Code on protection of marital unity are not enough to impede the domestic violence, Law on the Protection of the Family enumerated in Law Number 4320 was accepted on 14.01.1998. Consequently, for the presence and welfare of the community it was intended to protect the family unity more effectively. Law on the Protection of the Family enumerated in Law Number 4320 had important changes with the Law on Amendments to the Law on the Protection of the Family enumerated in Law Number 5636, went into effect by being published in Official Gazette on 04.05.2007 and it was aimed to apply the law widely. With the Regulation on the Application of the Law on the Protection of the Family, published on 01.03.2008, the procedure and principal about the appliance of law are regulated and clarified widely.In this study about ?Protection of Marital Unity?, the provisions on protection of marital unity of Law on the Protection of the Family enumerated in Law Number 4320 and the Turkish Civil Code are examined. In our three-stage study, the subject and the basic concept are clarified in the entrance part. In the first part, the provisions on limiting the freedom of contract of the spouses in the Turkish Civil Code; in the second part, the provisions of the Turkish Civil Code on the intervention of the judge to the procedure of the marital unity are examined. In the third and the last part, the precautions the judge can take to protect both the spouses and the other members of the family from domestic violence according to Law on the Protection of the Family enumerated in Law Number 4320 are handled.Key Words1.Civil Law2.Family Law3.Marital Unity4.Protection of the Family5.Domestic Violence