İslam hukukunda tehlike sorumluluğu ve uygulama alanları
Accountability for hazards in Islamic law and its scope of application
- Tez No: 211066
- Danışmanlar: PROF. HÜSEYİN TEKİN GÖKMENOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
slâm sorumluluk hukuku, zararların giderilmesini esas alır. nsana ve mala gelen zararlardan sorumluluk, cezâî ve hukûkî olarak ikiye ayrılmaktadır. Günümüz modern hukukunda zamanın degismesine bagl ı olarak ortaya konulan sorumluluk ilkelerine, zararın giderilmesi açısından bakıldıgında islâm hukukunun daha önceden bu ilkeleri ortaya koydugunu görmekteyiz. slâm sorumluluk hukukunda tazmin için kusur, genel ve önemli bir prensip olmakla birlikte, kusursuz sorumluluk daha dar ve istisna özelligi tasımaktadır. slâm hukuku olaya zararların izalesi açısından bakarak magduriyetleri gidermek, adaleti gerçeklestirmek ve mutlu bir toplum olusturmak temelinde degerlendi rmektedi r. Tehlike sorumlulugunun ortaya çıkabilmesi için fiil veya olgu, illiyet bagıyla bi rlikte tehl ike bagının mevcudiyeti ve zararın gerçeklesmesi gibi unsurlar ın bulunması gerekmektedir. Tehlike sorumlulugunda genel sorumluluk unsuru olan f iilin mutlaka bulunması gerekmemekte ve olgusal tehlikenin varlıgı yeterli olmaktadı r. Günümüz modern hukuk dokt rininde de tartısılan ?tehlike sorumlulugu? kavram olarak slâm hukukunda bulunmamakla beraber mantıksal olarak düsünüldügünde temel alt yapısının var oldugu ortaya çıkmaktadır. Tehlike sorumlulugunu ortaya çıkaran temel nedenler, sebebiyet düsüncesi, kusuru ispat güçlügü ve kamu yararı anlayısıdır. slâm hukuk dokt rininde bütün bunların bulundugu kanısındayız. slâm hukuku, sebebiyet anlayısını benimsemis ve belli sartlar dahilinde kabul etmistir. Bundan dolayı tehlike sorumluluguna aynı zamanda sebep sorumlulugu da denilmektedi r. Adaleti gerçeklesti rmeyi ve zararlar ı gidermeyi sadece kusura indi rgedigimizde ortaya çıkan her zararı gidermek mümkün olmadıgı gibi bir çok adaletsizliklerin ortaya çıkması da kaçınılmazdı r. Çünkü basit bir ihmal belki de olaganüs tü büyük zararların ortaya çıkmasını saglayabilir. Kusur oranına göre hareket edildiginde magdur ların acıları dindirilemeyecektir. Bu nedenle slâm hukuku, kusurdan ziyade sonuca önem vermis ve zararın ortaya çıkıp çıkmamasına bakmıs ve giderilmesini esas almıstır. Sonuç olarak, temelde slâm hukukunun asırlar önce ulastıgı tehlike sorumlulugu anlayısına ancak 19. yüzyı ldan sonra ulasıldıgını tespit etmis bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
The main point of accountability for hazards in Islamic Law is easing losses. Accountabili ty for hazards that befall humans and properteis are diveded into two sections as penal and legal. At the law in modern times when we look over the accountabil ity principles that are displayed depending on changes slam law has already introduced them. Although defect for indemnif ication is of capital importance in Islamic accountability law, absolute accountibili ty has more limi ted and exceptional attributes. Islamic Law views this f rom the point of loss removal mind by aiming at dissolving grievances, realizing justice and creating a happier society. For appearing of accountability for hazards hazards connections and realizing loss are necessary as well as acts or facts and causality. Act as an element of accountability should be necessarily existed and factual hazard is adequate. In the modern law doctrine this issue is under discussion and although ?accountability for hazards? is not existed conceptually in Islam law when we look over it logically we observe that the base structure of the point has already laid in it. The main reasons that put the accountability for hazard out are casuality thought, dif ficulty for defect demonstration and the mind of public benefit. We feel that these all placed in Islam law doctrine. Islamic law adopts the thoughts of casuality and accepted it to some extent. Therefore accountability for casualty is also called as accountibili ty for reason. When we reduce the justice realization and removal losses into defect t is not possible to remove every losses thar brought about and it is inevitable to face many unfair acts inasmuch as a simple defect might rise to extraordinary losses. When we act according to the rate of defect we would be unable remove the grievances. Fort his reason Islamic law gives importance to results more than defects and evaluates if any losses are existed and tries to avoid them. In conclusion, we found that accountibility for hazards that introduced by Islam law has only been appeared af ter 19. century.