Evlilik birliğinin korunması
Protection of marital unity
- Tez No: 502412
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE TURAN BAŞARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski, bütün medeniyetlerin ve toplumların en küçük sosyal birimi ve yapı taşı olan aileye, insanın içinde bulunduğu en önemli hayat merkezi olması sebebiyle tüm inanç ve hukuk sistemleri tarafından özel ilgi ve önem verilmiştir. Türk Milletinde, göçebe bir toplum iken de, İslam Dini ile birlikte yerleşik hayata geçtikten sonra da aile her zaman ön planda yer almıştır. Türk Ailesinin oluşumunda Türklerin İslam dini ile tanışmaları kuşkusuz en önemli dönüm noktalarından birisidir. İslamiyet, Türk ailesinin günümüze ulaşan temel özelliklerinin yerleşmesindeki en etkili unsurdur. Türk Aile yapısının oluşumunda önemli bir başka dönüm noktası ise Osmanlı/Türk İmparatorluğunun batılılaşma hareketleri ve bunun zirvesi olan Cumhuriyet Dönemidir. Cumhuriyet Dönemi ile başlayan hukuk devriminde en radikal değişimlerin başında 1926 yılında yürürlüğe giren Medeni Kanun yer almaktadır. Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ün açtığı yolda, Türk Milletini hak ettiği muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak için çabalayan evlatları bu amaçla Türk Kadının hak ettiği değeri görebilmesi, kadınların korunması ve haklarının teslimi için Uluslararası alanda gerçekleşen gelişmeleri yakında takip etmekte ve bu alanda öncü olmaya çalışmaktadır. Çalışmamızın konusunu Türk Kadının gerek evlilik birliği içerisinde gerekse de evlilik bağı olmadan korunmasına ilişkin Türk Hukuk Mevzuatında yer alan düzenlemeler oluşturmaktadır. Çalışmamız 3 bölümden ibarettir. Birinci bölümde“Aile ve Evlilik Birliği Kavramları”başlığı altında aile kavramı, Türk Medeni Kanununda tanımlanan aile kavramları, evlilik birliği ve evlilik birliğinin eşlere yüklemiş olduğu yükümlülükler incelenecektir. İkinci bölümde“Türk Medeni Kanununda Ailenin ve Evlilik Birliğinin Korunması”başlığı altında, kanun koyucunun evlilik birliğinin korumasındaki amaç, evlilik birliğinin korunmasında ilkeler, eşlerin hukuksal işlem ve tasarruflarına ilişkin kanuni sınırlamalar ve evlilik birliğinin hakimin müdahalesi yoluyla korunması incelenecektir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise 6284 Sayılı Kanun ile evlilik birliğinin korunmasına ilişkin yasal düzenlemeler incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Family, which is the smallest social unit and the linchpin of all civilizations and societies, is as old as human history and it is the center of a person's life. Therefore, special attention and importance has been given to family by all beliefs and legal systems. Family has always been on the forefront line for the Turkish Nation both when it was a nomadic society and after it adopted a settled life with Islam. Islam has undoubtedly been one of the most important milestones in the formation of the Turkish family and it is the most influential element in the establishment of the main features of the Turkish family. Another important turning point in the formation of the Turkish family structure is the westernization movement of the Ottoman/Turkish Empire and the Republic Period which is the summit of the westernization movement. The most radical change of the revolution in law that began with the Republic Period is the Civil Code, which entered into force in 1926. The Turkish youth, who struggle to bring the Turkish Nation into the level of contemporary civilization under the leadership of the great leader Mustafa Kemal ATATÜRK, keep abreast of all the latest developments in the international arena in order to place high value on the Turkish women and protect their rights. Regulations in the Turkish Legislation concerning the protection of Turkish Women married or not, constitute the scope of our study. Our study consists of three parts. The concept of family, concepts of family defined in the Turkish Civil Code, marriage and obligations imposed on spouses by marriage will be studied in the first part under the title of“Concepts of Family and Marriage”. The aim of the legislator to protect marriage, principles of the protection of marriage, legal restrictions on legal transactions and acts of spouses and the protection of marriage by judge's intervention will be studied in the second part of the study under the title of“The Protection of Family and Marriage by the Turkish Civil Code”. Legal regulations concerning the protection of marriage by the Law Numbered 6284 will be analyzed in the third part of study.