Türkiye'nin Avrupa Topluluğu ile bütünleşmesi durumunda bankacılık sektörünün durumu
- Tez No: 21107
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDİNÇ TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Avrupa Topluluğu'nda Tek Pazarın kurulmasına yönelik faaliyetlerin ilerlemesi, Topluluk üyesi ülkelerde 1993 yılı Avrupası için hazırlıkların yoğunlaşmasına neden olmuştur. Bunun yanında 1992 yılı sonuna yaklaştıkça Avrupa Tek Pazarı, sadece topluluk üyesi ülkelerde değil topluluk ile ekonomik ilişkilere girmiş her ülkede en çok tartışılan konular arasında yer almıştır. Türkiye'de tam üyelik başvurusu yapmış bir ülke olarak gelişmelere kayıtsız kalmamıştır. AT konusu Türkiye'nin gündeminde sıkça yer almaya başlamıştır. Tek Pazar hedefi doğrultusunda, üye devletler ekonomilerinin bütünleşmesi amaçlanmaktadır. Avrupa Mali Alanı'nın oluşturulmasıda bu amaçlardan birisidir. Bu gelişmeler çerçevesinde, AT ve Türkiye bankacılık sektörünün incelenmesi, uyum olanaklarının araştırılması çalışmanın içeriğini oluşturmuştur. Birinci bölümde AT'nda bankacılığa ilişkin, uyumu sağlamaya yönelik düzenlemeler ve Topluluk'daki bankacılık sektörü irdelenmiştir. İkinci bölümde ise Türk bankacılık sektörü Osmanlı İmparatorluğu döneminden, günümüze kadar tarihsel olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölüm ise Topluluk ve Türk bankacılığının uyumu konusu çeşitli açılardan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY Because of the progress made in the activities regarding the establishment of Single Market in the European Community, the member countries are more concentrated on the preparations for welcoming the Europe of 1993. tn addition, as the and of 1992 is getting closer, the European Single Market is among the most discussed matters, not only in the member countries, but also in all countries that have economic relations with the Community. Turkey also, did not remain indifferent to these outcomes, being a country that made its application for full -membership. This subject has started to appear frequently in the Turkey's agenda. ±t is aimed to consolidate the economies of the member countries, in achieving the purpose of a Single Market. Another aim is to establish the European Financial Field. Within the framework of the related progress inquiring the banking sector of the E.C. and Turkey, and possibilities of harmonization are the contents of the study. tn the first chapter, the regulations concerning the banking in the E.C, harmonization and the banking sektör in the E.C. are discussed, tn the second chapter, the Turkish banking sektör is dealt within the historical process of its development. And in the third chapter, it is tacled the matter of harmonization of Turkish and the E.C. bankings.