Avrupa Birliği bankacılık mevzuatı ve Türk bankacılık sisteminin uyumu
Compliance of Turkish banking system to the European Union banking regulations
- Tez No: 314016
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Uluslararası İlişkiler, Banking, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Dünyada 1980'li yıllarda başlayan küreselleşme hareketi 1990'lı yıllarda hız kazanarak devam etmiştir. Uluslararası piyasalardaki entegrasyon gelişmeleriyle birlikte artan rekabet bankacılık sektörünü de önemli ölçüde etkilemiştir. Avrupa Birliği çerçevesinde gelişen finansal entegrasyon ile üye ülkelerdeki uyumlaştırma çalışmalarına paralel biçimde, Türkiye de AB'ye aday bir ülke olması ve Birlik üyesi ülkelerle yakın ekonomik ve ticari ilişkiler içinde bulunması nedeniyle, tüm sektörleriyle AB'deki gelişmeleri izlemeyi ve tam uyumu sağlamayı nihai amaç olarak kabul etmektedir.Bu tez çalışmasının amacı, Avrupa Birliği sürecinde Türk bankacılık sistemini öncelikle mevzuat açısından incelemek, bulunduğu konumu tespit ederek AB'ye tam üyelik durumunda ortaya çıkabilecek sorunların neler olduğunu tespit ederek alınabilecek önlemleri ortaya koymaktır.Dünya genelinde yaşanan krizlerden çıkarılan ders; piyasa ekonomisinin bir kurallar ve kurumlar bütünü olduğu, bu kurumlar ve kuralların, fiyatların serbest bırakılması ile kendiliğinden oluşmadığıdır. Bu gelişmeler bankacılık sektöründe rehabilitasyon programlarını kaçınılmaz kılmış, etkin kamu düzenleme ve denetlemesi gerekli hale gelmiştir.Etkin bir hukuk sistemi, ekonomik sistemi güçlendirecek ve kayıtlı ekonominin saygınlığını yükseltecektir. Avrupa Topluluk mevzuatının ulusal mevzuata aktarılmasının öneminin yanında, daha da önemli olan mevzuatın, uygun idari ve hukuki yapılar aracılığıyla efektif şekilde uygulanmaya konmasıdır.Özellikle mali sektör ve mali kurumlar açısından düzenlemeler ve denetimlerin belirlenmesi ile bunların uygulanmasında, uluslararası kurallar ve kurumların ağırlığı her geçen gün artmaktadır. Türk bankacılık sektörünün yeni ekonomik yapılanmaya entegrasyonu, kendi varlığının devamı için gerekli olduğu kadar, finansal kaynaklı krizlerin oluşumuna meydan vermeyerek ulusal ekonomi için de gereklidir.2002 sonrası dönemde, yeniden yapılanma programı, makroekonomik ve siyasi istikrar ortamının bankaların aracılık işlevini daha etkin yerine getirmelerine uygun zemin hazırladığı görülmüştür. Dünya genelinde olduğu gibi hızlı değişen bankacılık teknikleri ve uygulamaları paralelinde iç kontrol sistemleri başta olmak üzere risk yönetimi ve analizinin önemi artmıştır.Bankacılık sektörünün değerlendirilmesinde, küreselleşme seviyeleri ve uluslararası genel kabul görmüş ilke ve standartlara uyum önemli hale gelmiştir. Buna en iyi örnek, Basel Kriterleri'nin uluslararası standart haline gelmiş olmasıdır.Türk bankacılığının 1980-2001 dönemine özgü sorunlarının hemen hemen tamamı giderilmiş, rekabet gücü artmıştır. Bankacılık Türkiye'de ekonominin temel taşı olması nedeniyle uyum sorunlarının giderilmesi hem mali, hem reel sektörün rekabet düzeyini arttıracaktır. Yapılan tez çalışmasında, sonuç olarak, AB'ye tam üyelik sürecinde en hazır sektörlerin başında bankacılık sektörünün yer aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Globalisation effects which considered to get started in the 1980s began to accelerate in the 1990s. Within the development of integration in international markets, competitive environment in banking sector increased. Being one of the candidate countries of EU and having close economic and commercial relations with members of the EU countries, Turkey?s ultimate goal is to follow the developments in EU and ensure full compliance with the EU norms and standards.The purpose of this thesis is to examine developments in terms of legislation of the Turkish banking system in EU membership process and to determine the problems that may arise in case of possible EU membership.Lessons taken from the global crisis, the market economy is a collection of rules and institutions, and they do not occur spontaneously with the release of prices. Therefore, rehabilitation in banking sector is the inevitable consequence of developments in global economy and effective public regulation and supervision has become necessary.An effective legal system will strengthen the economic system, and increase reputation of the registered economy. Besides the importance of transposition of European Community legislation into national legislation it is even more important to implement legislations effectively through appropriate administrative and legal structuresThe determination and application of regulations and inspections especially in terms of the financial sector and financial institutions; the importance of international rules and institutions are increasing every day. Integration of the Turkish banking sector to new economic structure is not only necessary for the continuation of their existence but also to avoid the formation of financial crisis, besides it is required for the development of national economy.Following 2002, it is seen that the restructuring programme set the ground for a stable macroeconomic and political environment to make the banks more effective in their intermediary activities. The risk management and analysis have gained more importance in paralel with the rapidly changing banking techniques and implementations as well as the whole world.In the evaluation of banking sector, the globalisation level and compliance with the internationally accepted norms and standards have gained importance. The best example for this situation is the Basel Criteria?s becoming a international standard.The problems of turkish banking system belonging to 1980-2001 period have already been solved and their competitive strenght increased. Since the banking sector forms the basis of turkish economy, removing the adjustment problems will raise the competitive level of both financial sector and the real economy. In this thesis study, consequently, the banking sector is leading the sectors that are ready for the Turkey?s full membership process to EU.