Kayıt dışı ekonominin kayıtlı ekonomi içindeki yeri
Informal economy of registered place of business
  1. Tez No: 280730
  2. Yazar: KÜBRA MUSUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN ÖZERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma esas olarak yedi bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde; araştırmanın problemi, amacı, anahtar kavramları ele alınmıştır.İkinci bölümde araştırmanın kavramsal temelleri kavram ve tanımlara yer verilmiştir.Üçüncü bölümde kayıt dışı ekonominin özellikleri ve sınırları belirlenmeye çalışılmıştır.Dördüncü bölümde Türkiye'de kayıt dışı ekonomiyi doğuran nedenler üzerinde durulmuştur.Beşinci bölümde genel olarak kayıt dışı ekonominin etkileri üzerinde durulmuştur.Altıncı bölümde kayıt dışı ekonominin boyutları ve kayıtlı ekonomi içindeki yeri ve rolü tartışılmıştırSon bölümde ise kayıt dışı istihdam ile mücadelede uygulanan politikalar ve geliştirilen stratejiler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research basis comprises seven chapters.In the first section, the research problem, purpose, key concepts are discussed.The second section, the conceptual foundations of the research concepts and definitions are given.The third section features the informal economy and tried to determine the boundaries.The fourth section focuses on the reasons causing the informal economy in Turkey.The fifth chapter focuses on the effects of the informal economy in general.The sixth chapter, the informal economy and the role of the size and location are discussed in the formal economy.In the last chapter in the fight against undeclared work focused on the policies and strategies developed.