Branş öğretmenlerinin felsefi yaklaşımlarına dönük bir inceleme
A research of philosophical approaches of major teachers
- Tez No: 211089
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ OSMAN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalısmada Ardahan ilinden seçilen bes ortaögretim kurumunda uygulanan anket sonuçlarına göre ögretmenlerin egitime iliskin felsefi yaklasımları ölçülmeye çalısılmıstır. Anket sadece ögretmenlere uygulanmıs, ögrencilerin bireysel görüsleri de alınmıstır. Anket bes felsefi yaklasıma iliskin toplam kırk sorudan olusmaktadır. Bu felsefi yaklasımlar: daimicilik, idealizm, realizm, deneycilik ve varolusçuluktur. Anket içerisinde her bir yaklasıma iliskin sekiz önerme bulunmaktadır ve bu önermeler ögretmenler tarafından birden bese kadar puanlanmıstır. Anket iki sekilde degerlendirilmistir. Birinci durumda belirlenen bes kritere göre ögretmen yaklasımları ölçülmeye çalısılmıs, ikinci durumda da yukarıdaki felsefi yaklasımlara iliskin genel bulgular ortaya konmaya çalısılmıstır. Birinci durumda belirlenen bes kriter söyledir: - Felsefi tercihleri ayırt etmede yetersiz ögretmenler - Felsefi tercihlerinde katı tutum benimseyen ögretmenler - Birden fazla felsefi tercihi benimseyen ögretmenler - Felsefi tercihlerinde kararsız veya aykırı olan ögretmenler - Seçmeci felsefeyi benimseyen ya da kendine özgü bir felsefe gelistiren ögretmenler Anketten elde edilen sonuçlara göre bu kriterlere iliskin çizgi grafikleri olusturulmus ve ögretmenlerin çizgi grafiklerine iliskin örnekler tez içerisinde sunulmustur. Daha sonra elde edilen sonuçların genel yüzdelik dilimleri olusturulmustur. Kırk üç ögretmene uygulanan anketin sonucunda elde edilen yüzdelik dilimler ve ögretmenlerin sayısal dagılımı söyledir: - Felsefi tercihleri ayırt etmede yetersiz ögretmenler: 9 kisi, yüzdelik dilim %21 - Felsefi tercihlerinde katı tutum benimseyen ögretmenler:10 kisi, yüzdelik dilim %23 - Birden fazla felsefi tercihi benimseyen ögretmenler : 11 kisi, yüzdelik dilim%25 - Felsefi tercihinde kararsız veya aykırı olan ögretmenler: 8 kisi, yüzdelik dilimi % 19 - Seçmeci felsefeyi benimseyen yada kendine özgü bir felsefe gelistiren ögretmenler: 5 kisi, yüzdelik dilimi % 12 Degerlendirmenin ikinci bölümünde ise ögretmenlerin anketlere verdigi degerlerin felsefi yaklasımlar bazında tabloları olusturulmus ve her önermeye verilen puan degerleri, bu puanları veren ögretmenlerin sayıları ve aritmetik ortalamalar hesaplanmıstır. Daha sonra da her felsefi yaklasıma iliskin genel toplamlar ve ortalama degerler ortaya konmaya çalısılmıstır. Buna göre ögretmenlerin felsefi yaklasımlara verdigi degerlerin aritmetik ortalamaları söyledir: daimicilik 3.86, idealizm 3.48, realizm 4.03, deneycilik 3.76, varolusçuluk 3.07 . Degerlere bakıldıgında ögretmenlerin realist ilkeleri en fazla, varolusçu ilkeleri en düsük düzeyde benimsedikleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this researche it has been studied to meajue teacher?s, choosen from the five secondary school in Ardahan, philosophical approaches about education acording to the result of the questionnaive applied to them. The questionnaive has not only been applied to the teachers but also to the students. The questionnaive consist of 40 questions related to the philosophical approaches. This philosophical approaches are; prennialism, idealism, realism, experimentalism and existentialism. In this research theme are eight proposals about each philosophical approach and these proposals have been scored from one to five by the teachers. The questionnaive has been evaluated in two ways. In the first situation the teachers?approaches have been tried to be meajured according to the five defined criterias, in the second situation it has been tried to find out the general data dealing with the teachers? approaches. The five criterias defined during the first situation are: - The disable teachers to distinguish the philosophical preferences. - The teachers who are very stried on their philosophical preferences. - The teachers who accept more than on philosophical preference. - The teachers who aren?t having decission to prefer philosophical preference or having contrary preferences. - The teachers who are having their own philosophy or prefering a philosophy being choosen. According the result of the inquiry, line graphics related to these criterion have been taken from. And the samples about teachers line graphics have been presented in this thesis. Then, the percentage slides of the results have been taken form. In the result of the inquiry which has been applied with the forthy three teachers, the percentage slide and numeral dispersion of the teachers have been state below. - The disable teachers to distinguish the philosophical preferences 9 person, percentage % 21 - The teachers who are very stried on their philosophical preference 10 person, percentage % 23 -The teachers who accept more than on philosophical preference: 11 person, percentage % 25 - The teachers who aren?t having decission to prefer philosophical preference or having contrary preference: 8 persons, percentage % 19 - The teachers who are having their own philosophy or prefering a philosophy being choosen: 5 person, percentage % 12 In the second part of the evaluation, the line graphics have been drawn, in the base of the philosophic approaches the values which have been given by the teashers, and the score which is given every propositions the teachers numerol who give these scores and aritmetic average have been calculated. After that the general totals and average values related to every philosophic approaches have been tried to bring up. According to the result, the aritmetic average of the values on philosophic approach which have open given by the teachers; perennialism: 3.86, idealism: 3.48, realism: 4.03, experimentalism: 3.76, existentialism: 3.09. According to the results; it can be seen the teachers adopt realist principle most, existentialism principle. The key words: perennialism, idealism, realism, experimentalism, existentialism, philosophic preferences, philosophic approaches.