Küreselleşme sürecinde çok uluslu şirketlerin rolü ve ulus-devletin aşınma argümanı olarak maı anlaşması
The role of multinational corporations in the process of globalization and nation-state's erosion argument.In the framework of mai agreement
- Tez No: 211090
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET DİKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Küresellesme olgusu, son yıllarda gerek akademik gerekse politik çevrelerde üzerinde çokça tartısılan konulardan biri olmustur. Bu konuda yapılan tartısmalarda küresellesmenin çok boyutlu bir süreç oldugu vurgulanmaktadır. Bu süreç 1980 sonrasında dünya ekonomisinin neoliberal politikalarla sekillenmesiyle hız kazanmıstır. Sürecin kurumsal kimligi IMF, Dünya Bankası, DTÖ, OECD, MAI vb. kurum, örgüt ve anlasmalarla tesis edilmistir. Uluslar arası sermayenin tasıyıcısı olan çok uluslu sirketler (ÇUS) ise bu süreçte aktif rol oynamaktadır. Bu çalısmada küresellesme sürecinde çok uluslu sirket, ulus-devlet ve çok taraflı yatırım anlasması (MAI) etkilesimi ele alınmaktadır. Bu baglamda yapılan analizlerde, ÇUS'ların küresellesme sürecinde önemli rol oynadıgı görülmektedir. Bu sirketler özellikle az gelismis ülkelerde (AGÜ) yaptıkları yatırımlarla faaliyet alanlarını genisletmektedir. Buna baglı olarak büyük ekonomik güç elde eden sirketler, söz konusu sürecin temel aktörü olmuslardır. Öte yandan MAI, bu sirketlerin yatırımlarını koruma konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Söz konusu anlasma, yatırım ayrıcalıkları, özellestirme, vergi ve çevre standartları gibi konularda önemli hükümler içermektedir. Dolayısıyla anlasmayla sirket yatırımları korunurken ulus-devletin birtakım yetkileri de kısıtlanmaktadır. Sonuç olarak, küresellesme sürecinde ÇUS'ların önemli bir rol oynadıklarını söylemek mümkündür. Ayrıca MAI ile birlikte ulus-devletlerin ÇUS'lar karsısında zayıflatıldıgı da görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The case of globalization is one of the topics discussed in both academic and politic environments in last years. In discussions made about this topic it is emphasized that the globalization is a multidimensional process. This process has gained speed with the world economy has been shaped by neoliberal policies after 1980. The institutional identity of process has been established with institutions, organizations and agreements such as IMF, WORLD BANK, WTO, OECD, MAI, etc. Multinational companies (MNCs), that are carriers of international capital, perform active role in this process. In this study interaction between multinational company, nation-state and multilateral agreement on investment are discussed. In this context it is seen that multinational companies (MNCs) perform important role in globalization process. Those companies broaden their activity areas by investments especially in less-developed countries (LDCs). Because of that these companies have got huge economic power and have been main actors of this process. On the other hand MAI performs an important role about protecting these companies? investments. This agreement has important rules about topics such as investment concessions, privatization, standards of tax and environment. Consequently with this agreement, companies? investments are protected and some rights of nation-states are restricted. Eventually we can say that multinational companies (MNCs) have important roles in this process. And it is seen that nation-states have been became weaker against multinational companies with MAI.