Kars ilinde hayvancılık sektörüne yönelik yatırım teşviklerinin uygulanmasına ait bir araştırma
The study of the application of investment incentives in livestock production in Kars
  1. Tez No: 211091
  2. Yazar: MUZAFFER KOÇAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN ALİ KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkiye'de hayvancılık sektörünün gelismesinde önemli araçlardan biri olan yatırım tesviklerinin uygulanmasında çesitli sorunlar bulunmaktadır. Bu çalısma, Kars ilinde hayvancılıgın mevcut durumu ve sorunlarının belirlenmesi, destekleme politikalarının incelenmesi ve özellikle hayvancılık alanında yatırım tesviki alan gerçek kisilerin bu uygulamalarda karsılastıkları sorunların belirlenmesi ve çözüm önerileri gelistirilmesi amacı ile gerçeklestirilmistir. Kars ilinde faaliyet gösteren kisilerin yatırım tesviklerinden ne denli yararlandıkları ve bu konuyla ilgili yasadıkları sorunlar bir anket vasıtası ile belirlenmeye çalısılmıstır. Sonuçlar Kars bölgesinde hayvancılık sektörünün sorunlar içerisinde oldugu ve mevcut tesvik politika ve uygulamalarının sorunların çözümünü saglamadıgını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
There are many problems in the implementations of incentives in investments which is one of the important instruments to develop the cattle breeding industry. This study has the aim of defining the current situation and the problems of the industry, to identify the incentive policies, especially state the problems of the people who get the investment incentive face with and find some proposals for the solutions of the defined problems in Kars city. How much benefit people in these businesses get from the investment incentives and the kind of problems they face were tried to be found out by a survey questionnaire. The results found point out that cattle breeding industry has many problems in Kars region and the current implementations are quite far away from the solutions.