İlköğretim 4. ve 5. sınıf sosyal bilgiler programına ilişkin öğretmen görüşlerinin değerlendirilmesi (Kars ili örneği)
An assestment of social studies curriculum of primary education?s 4th and 5th classes from teachers point of views
- Tez No: 211096
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMALETTİN KUZUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Arastırmanın amacı ilkögretim okulları 4 ve 5. sınıf Sosyal Bilgiler ögretim programının ögretmen görüslerine dayalı olarak degerlendirilmesidir. Bu arastırmanın, Sosyal Bilgiler ögretim programı konusunda ögretmen görüslerinden ve kuramsal temellerden hareketle ortak bir anlayıs çerçevesinde olası sorunları belirlemek, eksiklikleri tespit etmek ve çözüm önerileri ortaya koymak açısından önemli oldugu düsünülmektedir. Arastırmada ?Genel Tarama Modeli? kullanılmıstır. Arastırmanın örneklemini, Kars il merkezindeki ilkögretim okullarında görev yapan 78 ögretmen olusturmustur. Çalısmaya katılan ögretmenlere 40 maddelik 5'li likert türü bir ölçek uygulanmıstır. Elde edilen veriler yüzde ve frekans hesaplamaları kullanılarak yorumlanmıstır. Arastırmada ögretmen görüslerine dayalı olarak elde edilen bulgular dogrultusunda genel olarak su sonuçlara varılmıstır: Program kazanımlarının toplumun ihtiyaçlarından hareketle düzenlendigi, ögretmenler tarafından açık ve anlasılır oldugu, birbiriyle tutarlılık gösterdigi ancak; ögrenci gelisim özelliklerinin, ihtiyaçlarının ve hazırbulunusluk düzeylerinin tam olarak yansıtılmadıgı tespit edilmistir. Programın içerik boyutunda, bilgilerin güncel ve geçerli oldugu, ögretmenler tarafından açık bir sekilde anlasıldıgı, ögretim ilkelerine uygun oldugu fakat; içerigin ögrenci seviyesini ve gelisim özelliklerini tam olarak yansıtmadıgı sonuçlarına ulasılmıstır. Egitim durumu boyutunda programın genel anlamda uygulanabilir nitelikte oldugu ancak; tam olarak ögrencilerin bireysel farklılıklarının dikkate alınmadıgı tespit edilmistir. Son olarak programın degerlendirme boyutunda alternatif ölçmedegerlendirme yaklasımlarına agırlık verildigi, degerlendirmenin kapsam geçerliliginin ve sürekliliginin saglandıgı ancak; degerlendirmede objektif araçların kullanılmasında eksikliklerin oldugu sonucuna ulasılmıstır. Arastırmada bu sonuçlar dogrusunda programın eksiklikleri giderici çalısmaların yapılmasına yönelik olarak gerekli önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to evaluate social studies curriculum of the primary education?s 4th and 5th classes on the basis of teacher?s views. It attempts to determine some problems and deficiencies and proposes, suggestions for the cirriculum by considering teacher?s related views and theorical perspectives. In this study ?searching model? was used. The sample of this study is consisted of 78 teachers working in primary schools in Kars city center. They were applied a five point Likert type scale 40 questions. Data were presented in percentages and frequencies and interpreted. In this study, in the direction of findings acquired in the basis of the teacher?s views, these results have been obtained: That the program acquisitions are prepared in parallel with the society?s needs, they are understandable and apparent by the teachers, they are in congruity with each other but they do not exactly reflect the features of students? developments, needs and presentability levels are obtained. In the content dimension of the program that the information is up-to-date and valid, it is explicity comprehensible by teachers, it is harmony with teaching principles, but the content does not exactly reflect the students? levels and development characteristics have been acquired. It has been found that in the dimension of education level the program is in general applicable but the individual discrepancies of the students are ignored. Finally, in the evaluation extent of the program, it has been concluded that alternative measurement-assessment approaches are given importance, the content validity and continuty of the assessment are provided but there have been daficiencies in the use of objective means in assessment. It is advised in the research that some studies should be carried but removing the daficiencies of the program in parallel with the given results.