İlköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin öğretim yöntemlerini kullanma yeterlilikleri(Kars ili örneği)
Primary school teachers' competency in use teaching methods (Kars case)
- Tez No: 211097
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ YANIKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu arastırma 2005?2006 egitim-ögretim yılında yapılmıstır. Arastırmanın amacı ilkögretim okullarında görev yapan ögretmenlerin ögretim yöntemlerini kullanma yeterlilik düzeylerini ögretmen görüslerine göre tespit etmektir. Bu arastırmanın, ögretim yöntemleri konusunda ögretmen görüslerinden ve kuramsal temellerden hareketle ortak bir anlayıs çerçevesinde olası sorunları belirlemek, eksiklikleri tespit etmek ve çözüm önerileri ortaya koymak açısından önemli oldugu düsünülmüstür. Arastırmada ?Genel Tarama Modeli? kullanılmıstır. Arastırmanın örneklemini Kars il merkezindeki ilkögretim okullarında görev yapan 160 ögretmen olusturmustur. Çalısmaya katılan ögretmenlere 40 maddelik 5'li likert türü bir ölçek uygulanmıstır. Elde edilen veriler SPSS 11,5 programında analiz edilmis, yüzdelik ve frekans dagılımları, ?t? testi, ?varyans analizi?, ?Scheffe? testi kullanılarak yorumlanmıstır. Arastırmadan elde edilen bulgular; genel olarak ögretmenlerin arastırma kapsamında bulunan ögretim yöntemlerini kullanma yeterliliklerinin istenilen düzeyde oldugunu göstermistir. Ayrıca ögretim yöntemlerini kullanma yeterliliklerine iliskin ögretmen görüsleri arasında, mesleki kıdem, görev yapılan brans ve muzun olunan okul türü degiskenlerine göre anlamlı farklılıklar oldugu sonucuna varılmıstır. Bu farklılıkları giderici çalısmaların yapılması için gerekli önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2005?2006 educational year. The purpose of this study is to determine how teachers assess their levels of competency in the usage of teaching methods. It emphasises that to determine some problems related to the usage of teaching method on the basis of teachers? views and theoretical considerations, and to offer some suggestions are an important issue. In this research a survey method is employed. The sample of this research consists of 160 teachers who have worked in primary schools in city center of Kars. A Lickert type scale consisting of 40 items was applied to those teachers who participated in the research. Data collected for this study analysed through SPSS 11,5, and frequencies and percentages were interpreted by using ?t? tests, ?variance analysis? and ?Scheffe? tests. The data indicate that in general teachers?s competence of use of teaching methods which are dealt with here is at acceptable level. In addition, it is observed that there are some differences in the views of teachers related to competence of use of teaching methods according to such variables as working years, branch, and the type of school completed.