İlköğretim okullarında sosyal bilgiler dersini yürüten 4.ve 5. sınıf öğretmenlerinin sosyal bilgiler dersi öğretim programına ilişkin görüşleri
Opinions of the 4 and 5th class teachers, teaching social studies in primary school, about the social studies curriculum
  1. Tez No: 215404
  2. Yazar: PERVİN AYTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA YEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, 2004 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı hakkında 4. ve5. sınıf öğretmenlerinin görüşlerinin ve bu görüşlerin öğretmenlerin cinsiyetine,sınıf mevcuduna, eğitim düzeylerine ve kıdemlerine göre değişip değişmediğinintespiti amacıyla yapılmıştır.Araştırmada, verilerin toplanması için araştırmacı tarafından, öğretmenlerinSosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programına ilişkin görüşlerine yönelik Likert tipianket geliştirilmiştir. Yapılan istatistiksel işlemler sonucunda ölçeğin geçerli vegüvenilir olduğu bulunmuştur.Araştırmanın evrenini Milli Eğitim Bakanlığı İstanbul ili Büyükçekmeceilçesi Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ilköğretim okullarında görevli 4 ve 5.sınıfları okutan toplam 522 sınıf öğretmeni; örneklemini, İstanbul iliBüyükçekmece ilçesi Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ilköğretim okullarıarasından rastlantısal olarak seçilen 17 ilköğretim okulunda görevli, 4 ve 5.sınıfları okutan 132 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır.Araştırma sonucunda, ilköğretim okullarında görev yapan 4.-5. sınıföğretmenlerinin Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programına ilişkin görüşlerininöğretmenlerin cinsiyetine, eğitim düzeyine, sınıf mevcuduna göre anlamlı farklılıkgöstermediği; kıdeme göre ise öğretmen görüşlerinde anlamlı farklılık olduğu; 26yıl ve üzeri öğretmenlerin program hakkında olumsuz düşündükleri bulunmuştur.Öğretmenler, Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı kılavuz kitabınınkullanışlı ve anlaşılır olduğunu, kazanımlar ile programda yer alan beceri vedeğerlerin tutarlı olduğunu düşünmektedir.Öğretmenler, Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programının içeriği konusundaolumlu düşünmekle birlikte, programın öğrenciyi bir üst öğrenime hazırladığıkonusunda kısmen katılım göstermişlerdir.iiiÖğretmenler, programın ölçme-değerlendirme boyutunda kısmen katılımgöstermekle birlikte; programın süreç değerlendirmeye önem verdiğini fakatprogramda yer alan ölçme-değerlendirme yöntemlerinin uygulanabilirliğinin zorolduğunu düşünmektedir.Öğretmenler, programın etkin ve verimli uygulanabilmesinin mevcutşartlarda zor olduğunu; bunun en önemli sebebi olarak, okulların araç-gereçdonanımının, fiziki şartların yetersiz; sınıf mevcutlarının ise fazla olduğunudüşünmektedir.
Özet (Çeviri)
This research has been made in order to define the views of 4th and 5thclass teachers about the 2004 Social Studies Teaching Curriculum and thevariation of their views according to their sex, graduation, precedence and thenumber of students in their classes.In order to get data, a likert type questionnaire aiming teachers? view aboutThe Social Sciences Teaching Curriculum was improved. As a result of statisticaltransactions, the questionnaire was found to be valid and reliable.The universe of the research is 522 class teachers working in the primaryschools belonged to National Education Directory in Büyükçekmece, İstanbul asteachers of 4 and 5th classes. The sample of the research is randomly choosen 132class teachers working in 17 primary schools as teachers of 4 and 5th classes inİstanbul, Büyükçekmece.As the result of the research, the view of the 4th and 5th classes? teachersworking in primary schools about the Social Studies Teaching curriculum does notchange meaningfully according to teachers? sex, graduation and the number ofstudents in their classes, but it changes meaningfully according to their seniority.Teachers over 26 years senior, has negative opinion about the curriculum.Teacher thinks that Social Studies Teaching Curriculum book is useful andcomprehensible; aims, skills and values taking place in the curriculum areconsistent.Despite teachers think possitively about the curriculum content, partlyagreed that the curriculum prepared students to higher education.Together with the teachers partly agreed to the applicability of the methodsin testing part of the curriculum, they think that the curriculum assess importanceto process evaluation but applicability of the testing methods are difficult.vThe teachers think that the application of the curriculum is difficult underthese circumstances, the most important reasons of this are; the lacking of schoolsin terms of equipment, physical conditions and communication and the excess ofthe class populations.