İlköğretim 4. ve 5. sınıf sosyal bilgiler dersi öğretim programına ilişkin öğretmen görüşlerinin incelenmesi
An investigation of teachers? opinions on 4th and 5th grade social studies curriculum
- Tez No: 254635
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN SAMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmanın amacı, İlköğretim 4. ve 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi ÖğretimProgramına ilişkin öğretmen görüşlerini belirlemektir. Bu genel amaç çerçevesindeSosyal Bilgiler Öğretim Programının kazanımlarına, içeriğine, uygulamasına, ölçmedeğerlendirmeboyutuna ve Sosyal Bilgiler dersinde doğrudan verilecek beceriler iledoğrudan verilecek değerleri öğrencilerin kazanma düzeylerine ilişkin öğretmengörüşleri okuttukları sınıf düzeyine, cinsiyetlerine, kıdemlerine ve mezuniyetdurumlarına göre belirlenmeye çalışılmıştır.Tarama modelinde olan araştırmada öğretmen görüşlerini belirlemek amacı ilearaştırmacı tarafından hazırlanan anket formları kullanılmıştır. Anketler Erzurum ilmerkezinde bulunan 30 ilköğretim okulunda görev yapan 183 sınıf öğretmenineuygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde aritmetik ortalamalar hesaplanmış,değişkenler arasında fark olup olmadığını belirlemek amacı ile t Testi, tek yönlüvaryans analizi ve LSD Post Hoc testi uygulanmıştır.Araştırma sonucunda öğretmenler İlköğretim 4. ve 5. Sınıf Sosyal Bilgiler DersiÖğretim Programına yönelik genel olarak olumlu görüş bildirmekle beraberöğretmenlerin program hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları, programın tam olarakuygulamaya dönüştürülmesi, programdaki içeriğin yeterliliği, etkinliklerin rahatçauygulanabilirliği, programın uygulanması için mevcut teknoloji ve materyallerinyeterliliği konularında kararsızlıklarını belirtmeleri bu konularda sorunların olduğunugöstermektedir. Sınıf öğretmenleri İlköğretim 4. ve 5. Sınıf Sosyal Bilgiler DersiÖğretim Programında yer alan doğrudan verilecek beceri ve doğrudan verilecekdeğerleri genel olarak öğrencilerin büyük ölçüde kazandıkları şeklinde görüşbildirmişlerdir. Sonuç olarak, öğretmen görüşleri programı genelde desteklerniteliktedir, denilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to reveal the teachers? opinions on 4th and 5th gradeSocial Studies Curriculum under this general purpose the study aimed to determineteachers? opinions according to their gender, grade level, education level andprofessional experience about the context, application, measurement and evaluation andthe acquisition of the skills and values by the students those are dictated in SocialStudies.The study recruit survey model. Researcher developed a questionnaire to gatherdata on teacher?s opinions. One hundred eighty three teachers from 30 differentelementary school that are located in Erzurum city center responded to thequestionnaire. Means of teachers? scores are calculated and means are comparedthrough T-Test, One-Way Anova and LSD Post Hoc test.Findings showed that in general teachers holds positive opinions about theSocial Studies Curriculum. Teachers? reponds also revealed some problems about theadequacy of the information about the program, application of the program, sufficiencyof content of program, practical application of the program activities and availability ofthe technology and the material required for the application of the program. Teachersdeclared that their students acquire most of the skills and values that are dictated in 4thand 5th grade Social Studies Curriculum. It can be claimed that general teachersopinions are supporting the program.