Okulöncesinde yaratıcı drama etkinliklerinin iletişim becerilerinin gelişmesi üzerindeki etkisi
The effection of creative drama on the sucsess of pre-scholl students comunicating abilities
  1. Tez No: 211104
  2. Yazar: MEHTAP BAYRAKÇI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ YANIKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu arastırmanın amacı okulöncesi çagındaki çocukların iletisim becerilerini gelistirebilmek için okul öncesi programında yer alan ve uygulanan yaratıcı drama etkinliklerinin ne derecede etkide bulundugunun belirlenmesi ve elde edilen sonuçlara göre öneriler gelistirmektir. Arastırmanın evreni 2006-2007 Egitim-Ögretim yılında Kars Merkezde bulunan okulöncesi ögretmenlerinden olusmaktadır. Arastırmanın kuramsal boyutu literatür taraması yapılarak olusturulmustur. Arastırmanın verileri; alt problemlere, ilgili kaynaklara dayanarak gelistirilmis ?Okulöncesinde Yaratıcı Drama Etkinliklerinin letisim Becerilerini Gelismesi Üzerindeki Etkisi Anketi? yoluyla toplanmıstır. Gelistirilen anket bilissel, duygusal-sosyal, dil ve etkinlikler kategorilerinde degerlendirmeye alınmıstır. Arastırma bulguları okulöncesi çagında bulunan ögrencilerin iletisim becerilerini gelistirmede yaratıcı drama uygulamalarının ve programda yer alan diger etkinliklerin etkili oldugunu ortaya koymustur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the effect of the creative drama on improving the communicating abilities of the pre-school pupils and suggesting some proposals according to product. The universe of our study is consisted of the pre-schoolteachers in the centre of Kars in the academic year of 2006-2007. The theoretical dimension of our study is organised by literature the product of the questionnaire have been developed according to the subproblems and literature. The data of this study have been evaluated according to the literature related to our sub-problems. The data of this study has been collected with a search through made questionnaire to find out the effect of creative drama on the sucsess of pre-school students? comunicating abilities. The results and data of our study have been evaluated with the dimensions of cognitive, sensitive-social, language and activities. Accoding to our study, it has been found out that the creative drama and other activities in the curriculum have a very important role on the development of students? communicative skills.