Dünya'da ve Türkiye'de demir çelik sektörü ve Türk demir çelik sektörünün rekabet gücü
Iron and steel sector in Turkey and in the world and competitiveness of Turkish steel industry
- Tez No: 211109
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TURHAN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Demir cevherinin veya hurdanın entegre tesislerde veya elektrik ark ocaklarında ergitilmesi ile üretilen çelik ürünleri yassı ve uzun olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Ancak, nihai çelik ürünlerinin sayısız çesidi ve kullanım alanı vardır. Agır sanayi sektörlerinden en önemlisi olan demir çelik sektörü insaat, altyapı, otomotiv, beyaz esya ve makine sanayi gibi pek çok ana endüstriye hammadde saglamaktadır. Bu nedenle bir ülkenin kalkınması, güçlü bir demir çelik sektörüne ve tüketimine sahip olmasıyla dogrudan iliskilidir. 2000 yılından itibaren sektörde önemli degisiklikler görülmeye baslanmıs, sirket birlesmeleri yasanmıs ve mülkiyet yapısı özel sektör agırlıklı olmustur. Fazla kapasiteden dolayı sürekli dalgalanmaların yasandıgı sektör, 2002 yılından bu yana Çin'de ve gelismekte olan ülkelerde yasanan talep artısı sayesinde karlılıgını ve finansal gücünü arttırmıstır. Dünyadaki bu duruma paralel olarak Türk demir çelik sektöründe de önemli gelismeler kaydedilmistir. 2005 yılında 1,13 milyar ton üretimin yapıldıgı sektörde Türkiye 21 milyon tonluk üretimi ile dünyada 11., Avrupa'da ise 3. sırada yer almıstır. Yassı ve uzun ürün arz/talep dengesizligi, enerji ve üretim maliyetlerinin yüksek olması ve hammaddede dısa bagımlılık gibi sorunlara ragmen Türk demir çelik sektörü, teknolojik alt yapı ve tecrübesi, kaliteli ürünleri ve Türkiye'de ve bölge ülkelerde gelisen çelik pazarı sayesinde dünya ile rekabet edecek düzeydedir
Özet (Çeviri)
Iron and steel products, which are produced by melting iron ore or steel scrap in the Electric Arc Furnaces (EAF) or in the integrated plants, are classified mainly as long and flat products. But, there are many different types and uses of finished steel products. As one of the most important industrial sector, it supplies raw materials to main sectors such as construction, infrastructure, automotive, household goods and engineering. Thus, development and industrialization of a country directly related to having a strong steel production and consumption. The world steel industry has been changing fast since 2000. Private investors dominate the ownership and sector is consolidating by mergers and acquisitions. High steel demand in China and developing countries increased the profitability and imroved the financial status of the sector which faced cyclical fluctations due to excess capacity in the past. Turkish steel sector is among the fastest growing in this period thanks to domestic demand and its favourable geographical location. 1,13 billion tonnes of steel produced in the world in 2005. Turkey ranks 11. in the world and 3. in Europe with 21 million tonnes of production. Despite structural problems, dependency to imported raw materials, high energy and raw material costs, Turkish steel sector has competitive power with its technological infrastructure and experience, high quality products and developing steel market both in the region and Turkey.