Bilgi teknolojilerinin çalışanlar tarafından benimsenmesi: Kdz.Ereğli'deki Kobi çalışanları uygulaması
Adoption of information technologies by employees: case of Sme employees in Kdz. Ereğli
- Tez No: 211110
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAMAZAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalısmada, bilgi teknolojilerinin çalısanlar tarafından benimsenmesini etkileyen faktörlerin saptanması amaçlanmıstır. Bilgi teknolojileri, bilgi teknoloji sistemleri ve benimsemenin teorik analizinden sonra, Kdz. Eregli bölgesindeki KOB çalısanları örneklenmistir. Hazırlanan anket formuyla çalısanlara konuyla ilgili belirlenen degiskenler ölçtürülmüstür. Toplam 152 KOB çalısanından elde edilen veriler, SPSS istatistik paketi ile analize tabi tutulmustur. statistik yöntem olarak frekans analizi, çapraz tablolar ve faktör analizi kullanılmıstır. Arastırma sonucunda, çalısanların bilgi teknolojilerini benimseyip verimli bir sekilde kullanamadıkları ve yöneticilerin de bilgi teknolojileri kullanımının yayılımı konusunda eksikleri oldugu anlasılmıstır. Çalısanların bilgi teknolojileri kullanımında 4 ana faktörden etkilendikleri saptanmıstır. Bu dört faktörün toplam açıklama gücü yaklasık %76'dır. Çalısanların bilgi teknolojileri kullanımında etkilendikleri faktörler; verimlilik, eglence, kullanım engelleri ve statüdür. Çalısanların bilgi teknolojilerini kendilerine statü kazandıran, eglenceli bir araç olarak gördügü anlasılmıstır. Bunun yanında bilgi teknolojileri kullanımının verimliligi etkiledigi ve kullanımında bir takım sorunlarla karsılasıldıgı saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the factors that affect the adoption of information technologies (IT) by employees. After a theoretical analysis of IT, IT systems and adoption, the employees working in SMEs (Small and Medium-Sized Enterprises) in Kdz. Eregli are modelled. With the help of a questionnaire, various variables are measured by the employees. The data obtained from a total of 152 SMEs? employees are analyzed with the SPSS statistical package. Frequency analysis, cross tables and factor analysis are the statistical methods used for the research. According to the research, it is confirmed that the employees cannot use IT efficently and the managers lack knowledge about the diffusion of information technologies. It is determined that the employees are affected by four main factors when using IT. The total rate of explanatory power of these 4 factors is 76 %. The factors that affect the usage of IT by employees are productivity, entertainment, usage difficulty and status. It is understood that the employees view IT as an entertainment and it helps gain status. Furthermore, it is determined that the usage of IT affects productivity and there are some difficulties in the usage of IT.