Sağlık ve iktisadi göstergeler arasındaki ilişkinin ülkelerarası incelenmesi ve Türkiye örneği
Cross-country analysis of relation between health and economic indicators: The case of Turkey
- Tez No: 211112
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEVKET TÜYLÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kalkınmanın ölçüsü olarak gelir düzeyi tek basına yeterli degildir. Günümüzde bir ülkenin kalkınmıslık seviyesi o ülkede yasayan insanların gelir, egitim ve saglık göstergeleri ile birlikte açıklanmaktadır. Saglıgın egitime nitelik ve üretime verimlilik kazandırmasından dolayı kalkınma iktisadı içerisinde ayrı bir önemi vardır. Bu çalısmada kalkınmanın en önemli ölçütlerinden biri olan saglıgı ve saglık göstergesi olarakta dogumda beklenen yasam süresi ve bebek ölüm oranını ele aldık. Bu çalısmanın amacı gelir düzeyinin ve saglıga yapılan harcamaların ele aldıgımız degiskenler üzerinde nasıl bir etkide bulunabilecegini ortaya koymaktır. Bu nedenle, Türkiye için 1970-2003 yılları arası gelir ve saglık harcamaları ile saglık göstergeleri arasındaki iliskinin yönü ve gücü pearson korelasyon yöntemi ile, 176 ülkenin 2003 yılına ait iktisadi göstergelerinin saglık göstergelerini açıklayıcılıgı ise çoklu regresyon analizi ile incelenmistir. Yapılan analizler sonucunda Türkiye'de kisi basına gelir ve kisi basına saglık harcaması ile dogumda beklenen yasam süresi ve bebek ölüm oranı arasında pozitif ve çok güçlü bir korelasyon bulunmustur. Ülkelerarası çalısmada ise pozitif ve güçlü bir korelasyon bulunmus ve regresyon modellerinde iktisadi göstergelerin saglık çıktılarını açıklamada pozitif etkisinin oldugu görülmüstür. Saglık harcamalarının gelir düzeyinden daha fazla etkili olması, sadece gelir düzeyinin artırılmasına güvenilemiyecegini göstermektedir. Bu sonuç kalkınma argümanları ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
Income as a measurement of development is not adequate. Today, development level of a country is explained with income, education and health indicators of the country?s population. Health has a distinguished place in development economics because it gives quality to education and productivity to production. In this study, it has been dealt with health as an important measurement of development and life expectancy at birth and infant mortality rate as an important indicator of health. The objective of this study is to determine how income level and health expenditure effect these indicators. Therefore, direction and power of relation between health indicators and economic indicators between 1970-2003 for Turkey were researched with Pearson correlation method, and explanation of health indicators by economic indicators of the year 2003 for 176 countries were analyzed via multiple regression method. As a result of the analyses, it has been revealed that there is a positive and very strong correlation between per capita income, per capita health expenditure and life expectancy at birth and infant mortality rate in Turkey. It has been revealed that there is a positive and strong correlation for research on cross-country analysis and it has been proved that economic indicators have a positive impact on explaination of health indicators in regression models. Because of health expenditure more affected factor than income level that it has been determined income level is not only reliable factor. This result is consistent with means of evidence of development.