Bartın İli'nde faaliyet gösteren turizm işletme belgeli üç yıldızlı otel işletmelerinin hizmet kalitesi açısından analitik hiyerarşi süreci yöntemi ile karşılaştırılması
Comparison of active hotel enterprises with respect to service quality using analytical hierarchy process method in the context of three stars hotels with tourism operation license in Bartin
  1. Tez No: 211111
  2. Yazar: NERMİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜVEN MURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Turizm sektörü her geçen gün degisen beklentilerle birlikte kendini yenilemek zorunda olan ve rekabetçilik ilkelerinin üst düzeyde görüldügü dinamik bir yapıya sahiptir. Bu noktada, ülkelerin cografi konumu, gelisim düzeyi, yatırım imkanları ve sektöre yönelik ulusal stratejilerinin yanı sıra, sektör içerisinde faaliyet gösteren isletmelerin performansları da basarı için etkin rol oynamaktadır. Özellikle otel, restoran, eglence mekanları sektörde ön plana çıkan isletmeler olarak göze çarpmaktadır. Firma içi karar süreçlerinin etkinligi, yüksek kalite anlayısı ve müsteri odaklı politikalar hizmet alan kisiler açısından farklı alternatiflerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu çalısmada Bartın li'nde faaliyet gösteren turizm isletme belgeli üç yıldızlı oteller hizmet kalitesi açısından detaylı olarak incelenmistir. Çok kriterli bir degerlendirme ve seçim yaklasımı olan Analitik Hiyerarsi Süreci ile oteller karsılastırmalı olarak degerlendirilerek en iyi alternatif tespit edilmistir. Ayrıca, müsteri memnuniyetini ölçmek için karar destek sistemine önemli katkılar sunan Sosyal Bilimler çin statistik Paket Programı (SPSS 15.0) kullanılmıstır. Turizm açısından her geçen gün gelisen Bartın li için bu tür bir çalısmanın ilk olarak yapılması ve hizmet kalitesi açısından en iyi otel alternatifinin tespitinin yanı sıra otellerin eksik yönlerinin vurgulanarak yeni gelisim stratejileri önerilmesi çalısmanın orijinal yönleri olarak ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Tourism sector has a dynamic formation which needs to renovate itself and include upper level principles of competition. At that point, not only countries? geographical location, progress level, investment opportunities and national strategies on the sector, but also performance of enterprises which have a duty in the sector have an important role for the success. Especially, hotel, restaurant, entertainment places are the main remarkable enterprises. Effectiveness? of decision process inside the firm, high quality approach and customer-centered strategies cause to emerge different choices for people who get services. In this study, active hotels with three stars tourism operational licensed in Bartın are studied in detailed for the aspect of the service quality. The best alternative is determined by evaluating the hotels in a comparative way with Analytical Hierarchy Process which is a good evaluation and selection approach. Besides Statistical Package for the Social Sciences (SPSS 15.0) analysis which presents the critical result with decision support system is used to measure the customer satisfactions. Preparing this kind of study as a first for Bartın which is developing day by day in a tourism aspect and besides determination of the best hotel alternative in aspect of service quality, suggesting new development strategies by emphasizing hotels? lacking parts can be seen as study?s original sides.