Tasarım süreci ve bilgisayar
Design process and computer
  1. Tez No: 211113
  2. Yazar: EBRU GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İNCİ DENİZ ILGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tasarımcıların bireysel estetik kaygıları, alıskanlıkları, tasarım sürecinde kullandıkları yöntemler, eskiz ve sunum teknikleri tercihleri farklılıklar göstermektedir. Bu çalısmada bilgisayarın, tasarım sürecinde devreye girdigi asamalar vurgulanmıs, gelisen iletisim teknolojileri, donanım ve yazılımlarının tasarımcıların kullanım alıskanlıkları üzerinde nasıl bir etkisinin oldugu incelenmistir. Bu inceleme dört bölüm baslıgı altında yapılmıstır. lk bölümde, tasarım kavramı, tasarım süreci ve evreleri, yaratma asamasında fikirsellikten somut görsellige geçis baglamında geleneksel ve dijital sunum teknikleri tanımlanmıstır. kinci bölümde, hızla gelismekte olan bilgisayar ve iletisim teknolojilerinin tasarım sürecindeki yeri ve etkisi vurgulanmıs, tasarım sürecinde en çok tercih edilen yazılımlar, program arayüzleri ile örneklendirilek tanıtılmıstır. Üçüncü bölümde, tasarım sürecinde, geleneksel sunum teknikleri, dijital sunum teknikleri ve heriki teknigin birarada kullanılımı ile yapılmıs çalısmalar örneklendirilmistir. Dördüncü bölümde, bilgisayarın günümüzde tasarım sürecindeki yerini belirlemek amacıyla hazırlanmıs, tasarım ögrencileri ve profesyonellerce doldurulmus olan anket çalısmasının istatistiksel analizleri yapılmıs, bulgular grafikler ile sunulmustur. Sonuç bölümünde ise yapılan analizlerden elde edilen bulgular dogrultusunda, dijital teknolojilerin, çogu tasarımcı tarafından, tasarımın her evresinde kullanılmaya baslandıgı sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
Designers? sketch and presentation techniques may vary regarding their individual aesthetic concerns and habits as well as the methods they follow throughout the design process. In this thesis study; the phases of design process where computer involves is studied in addition, effects of hardware, software and information technologies on user?s habits is analyzed. The study comprises four sections and the conclusion. In the first section, design concept, design process and stages of design are defined. Traditional and digital presentation techniques used in the process of presenting conceptual ideas is determined. In the second section, the effects and importance of the rapidly developing computer and information technologies are highlighted. In addition, the most commonly preferred softwares are presented through the samples of interfaces. In the third section, the visual samples which had been made by using digital, traditional and both of these techniques are presented. In the fourth section, the results of the statistical survey, which is prepared for design students and professionals to evaluate the recent utilization of computers in design process is presented through graphics. In the conclusion, according to the results of the survey, it is seen that, the most of the designers has begun to use the digital technologies in every stage of design process.