Endüstri ürünleri tasarımında sosyal statü - ürün etkileşimi
- Tez No: 211121
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜMİT CELBİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Sosyal statü, insanların toplum içindeki konum, itibar ve duruşları olarak tanımlanabilir. Sosyal statüyü, genel olarak o toplumdaki sosyal şartlar ve değerler belirler. Günümüz modern toplumlarında ise büyük oranda statüyü belirleyen tüketim ve tüketim davranışlarıdır. Sosyal statünün tüketimle olan bu bağlantısı, kullanılan ürünleri sahip olunan statü üzerinde etkili kılmaktadır. Bunun gibi, sosyal hareketlilik sonucunda statünün değişmesi de, ürün ve ürün gruplarında değişimlere sebep olmaktadır. Yani sosyal statü kullanılan ürünleri, ürünler de sosyal statüyü etkilemektedir. Bu etkileşim, ilkel kabilelerden günümüz toplumlarına kadar çeşitli aşamalardan geçmiş ve varlığını hep korumuştur. Endüstri Devrimi ve Tüketim Kültürü bu sürecin önemli noktalarıdır. Günümüzde sahip olunan statüyü yükseltmek ve belli sosyal gruplara girebilmek için gösteriş tüketimi kullanılmaktadır. Bu durumu sağlayan, ürünlerin pratik işlevlerinden çok sembolik işlevleri, yani yan anlamlarıdır. Bu noktada ürünler, insanların kendilerini gösterebilmelerinin en kolay yolunun tüketim olduğu toplumlarda daha fazla tüketmenin bir aracı gibidirler. Bu sebeple sembolik tüketime hizmet edebilecek ürünler önem kazanmaktadır. Reklamlar da direkt olarak ürünlere değil, ürünlerin önerdikleri anlamlara ve yaşam tarzlarına dikkat çekerek tüketimi arttırma amacı gütmektedirler. Türkiye'de ise, her ne kadar Osmanlı'nın son ve Cumhuriyet'in ilk dönemlerinde batılılaşma hareketleri sonucunda tüketim alanında değişiklikler olsa da bu dönemlerde hala tutumlukluk, azla yetinmek gibi değerler toplum yaşamına hakimdir. En büyük değişikliğin olduğu 80'li yıllarda ise israf yapmamayı amaç edinen toplum çok kısa bir sürede değişerek, belli bir kimlik oluşturmanın yolunun tüketimden geçtiği düşüncesiyle paranın gücünü ve gösteriş tüketimini kulllanmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
Status can be defined as the location, esteem and attitude of people in the society. Generally, status is determined by social circumstances and social values. However in today?s modern societies, what determine status are mainly consumption and consumption behaviours. This connection of status with consumption, empowers the consumed goods to have influence over social status. Change of status as a result of social movement causes changes in the products and product groups. As a result, status affects the consumed goods, as the consumed goods affect the status. This interaction has passed through various levels in primitive tribes to today?s societies and has always maintained existence. The Industrial Evolution and the Culture of Consumption are the important elements of this process. Today, conspicuous consumption is used to raise the level of the status owned and to join specific social groups and. What lead to this kind of behaviour are more likely the symbolic functions of the products, namely the connotative meanings, rather than the practical functions. At this point, in societies in which the easiest way to prove worth is to consume, the goods are merely tools to consume more. Consequently, the products that can serve symbolic consumption gain importance. The commercials also tend to increase the consumption, by drawing attention not directly to the products, but to the meanings and life styles they offer. In Turkey, despite the changes in the field of consumption due to Westernization in the last period of the Ottoman and the early stages of the Republic; values like frugality and being content with small amounts were dominant along social life at these periods. In the 80?s when the biggest change occured, the society that aimed at not to squander anything, changed and began to use the power of money and gave in to conspicuous consumption by employing the idea that the way to construct an identity is to consume.