European union's quest for autonomous crisis management capacity
Avrupa birliğinin kriz yönetiminde özerklik arayışı
- Tez No: 211135
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜNEVVER CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu Yüksek lisans çalısmasının amacı, Avrupa Birligi'nin (AB) kriz yönetimi alanında özerkligini ve de manevra kabiliyetini, NATO'yla iliskileri göz önünde bulundurularak, nasıl tanımlandıgını analiz etmektir. Çalısma temel uc argüman üzerine kurulmustur. Birinci argüman, AB'nin kriz yönetimindeki özerkligi ve de belli ölçüdeki manevra kabiliyeti AB'nin ve de NATO'nun önceliklerine baglı olarak tanımlanır. kinci argüman, AB'nin askeri operasyonlarının sivil operasyonlarla tamamlanmasının özerklik tanımı üzerinde büyük etkisi vardır. Üçüncü argüman ise, her askeri operasyonun kendi özellikleri içerisinde ele alınmasıyla AB`nin özerkligi ya da manevra kabiliyeti sınanabilir. Bu argümanları kanıtlayarak, çalısmanın ana sorusuna cevap verebilmek için, AB'nin güvenlik ve savunma alanında geçirdigi degisimleri ve gelisimi, tarihsel baglamda ?Soguk Savas sonrası- ABNATO iliskilerinin gelisimini ve de teoriden sıyrılarak AB'nin pratikteki deneyimleri olan askeri operasyonları ile sivil operasyonları üzerinde durulmustur. Bu baglamda, çalısmanın birinci bölümünde; Soguk Savas sonrası AB-NATO iliskileri ve de AB içerisinde kriz yönetimi alanında özerkligin saglanmasıyla ilgili istekli seslerin yükselmesi incelenmistir. Bu bölüm, çalısmanın ana bölümü olan ikinci bölüme hazırlık niteligindedir. Çalısmanın ikinci bölümünde, AB'nin yürütmüs oldugu askeri operasyonlar; özellikleri, kapasiteleri, AB ve NATO'nun öncelikleri ve de Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası üzerindeki etkileri ele alınarak incelenmistir. Bunlar Concordia, Artemis ve de Althea operasyonlarıdır. Çalısmanın üçüncü bölümü ise, ikinci bölümü tamamlar niteliktedir. Proxima, Kinshasa Polis Misyonu, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Güvenlik Sektörü Reformu Misyonu ve de Bosna Hersek Polis Misyonu incelenmistir. Bu bölümün amacı, özerkligin saglanması için sivil operasyonların ne denli önemli oldugunu ve askeri operasyonları takip etmesi gerekliligini göstermektir. Bütün bu incelemeler sonucunda, su sonuçlara ulasılmıstır: -AB, krizin cografi konumu ve de güvenlik ve savunma konularındaki görev ya da yük paylasımı prensibi sayesinde sekillenen kendi öncelikleri ve de aynı konulardaki NATO'nun önceliklerini hesaplayarak kriz yönetimi hususunda özerklik ve de manevra kabiliyetini tanımlar. -AB'nin askeri operasyonları sivil operasyonlarıyla tamamlandıgı zaman kriz yönetimindeki özerkligi de tamamlanır ve güçlenir. Çünkü sivil operasyonlar askeri operasyonları amaç ve 2 özellikler yönünden tamamlar ve de AB'nin kriz cografyasına yönelttigi bütünlesmis kriz yönetimini tanımlar. -AB`nin güvenlik ve savunma alanındaki özerkligi ya da manevra kabiliyeti, her operasyonun kendi içerisinde; uluslararası durum, krizin cografi konumu, taraflar, tarafların öncelikleri ele alınarak, tek basına analiz edilmesi ile sınanır.
Özet (Çeviri)
This study aims at analysing autonomy and the margin of manoeuver that the EU might define while taking into account the predominant role of NATO in security and defence fields, with a strong emphasis on the military operations of the EU. The first argument of the study is that `autonomy and the margin of manoeuver of the EU in crisis management are determined by the priorities of the EU while taking into account NATO?s priorities?. The second one is that `when the military operations of the EU are complemented with its civilian missions, they have greater impact on the definition of the Union?s autonomous reaction capacity?. In order to enhance and prove these arguments, the study is built upon the historical evaluation of the EU in the security and defence fields, the historical evolution of the EU and NATO relationship after the Cold War and upon the test cases that are the EU?s military and civilian crisis management operations in order to evaluate autonomy and margin of manoeuver. Within this framework, the first chapter of the study is constructed on the EU and NATO relations after the end of the Cold War, on the rising voices for the quest for autonomy by the EU. The EU is analyzed as an awakening partner in security and defense issues. The first chapter constitutes the basis, the supporting point and the guidelines for the second chapter. The second chapter is constructed on the concrete cases, -the military operations of the EU namely, Operation Concorida, Artemis and Althea- where the EU has experienced the margin of manoeuver and autonomy in crisis management and also it is constructed on the importance of the priorities of the EU and NATO. It constitutes the spinal column of the study. The third chapter is considered as necessary and complementary to the second chapter, as its objective is to underline the importance of the complementarity of the civilian capabilities of the EU to the military ones in the definition of autonomy. In this context, EUPOL/Proxima, the EU Police Mission in Kinshasa, the EU Security Sector Reform Mission in the DRC, the EUPM/BiH are analysed. The study reaches the conclusion that the EU might define autonomy and the margin of manoeuver in crisis management, according to its priorities which are shaped by the geographical location of the conflict, by burden sharing principle and also taking into account NATO priorities. Secondly, when the military operations of the EU are complemented by the civilian operations, they have a great impact on the definition of autonomy as they complement the military operations in terms of objectives, in terms of defining the integrated 2 approach of the EU. Thirdly the case-by-case analysis is required in order to gauge autonomy or the margin of maneuver of the EU. Because each operation occurs in different international context, necessitates the involvement of specific actors, it has its own reasons, characteristics, requirements.