A Textual analysis of news in the Turkish press
  1. Tez No: 21114
  2. Yazar: GÜLER ÜLKÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KOCAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Türk Dili ve Edebiyatı, Journalism, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
ÖZET Bu çalışma Türk basınındaki haberlerin özel metin yapıları olup olmadığını araştırmak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmada temel alınan ve basın haberlerinin gelişen disiplinlerarası metin çalışmaları çerçevesinde sistematik analizini uygulanabilir kılan metin dilbilimi kavramları metin bütünlüğünü sağlayan kavramlararası bağlantı ağı, yüzey yapı bütünlüğünü sağlayan gramatikal ilişkiler ve metin içerisindeki bilgi dağılımıdır. Bu nedenle haber metinleri üzerine olan bu çalışma metinlerin yapısal analizleriyle sınırlandırılmamış, metin anlama zihinsel bir model içerisine yerleştirilmiştir. Haber metinlerinin bu şekilde ele alınması anlamanın zihinsel prensipleriyle ilgili stratejileri içerir. Çalışmanın birinci bölümünde bu araştırmanın gerçekleştirilme nedeni belirtilmiş, çalışma alanıyla ilgili bilgi verilmiş, amaç ve araştırma çerçevesi belirtilmiştir. Hipotezler yine aynı bölümde açıklanmıştır. Metindilbilim çalışmalarıyla ilgili kaynak taraması çalışmanın ikinci bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölüm metin çalışmalarının geçmişten günümüze kadar gelişmesi, haber üzerine ilk çalışmalar ve kendineözgü biçimiyle bir metin türü olan haber metinleri çalışmalarına ayrılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümü haber metinlerini anlamada kullanılan stratejileri ortaya koyan anlam bütünlüğünü sağlayan kavramlararası bağlantıları, oku yucunun metin içindeki haber konularının özüne, ulaşma sını sağlayan büyük ölçekli yapıları ve haber metnin deki konu yapılarını içermektedir. Çalışmanın dördüncü bölümü yüzey yapı bütünlü ğünü sağlayan gramatikal ilişkileri ele almaktadır. Çalışmanın beşinci bölümü metin içersindeki bilgi dağılımı ve haber metinlerinde yer alan katego rilerden oluşan şematik yapının tartışılmasına ayrıl mıştır. Her bölümde haber metinleri analizleri çerçe vesinde kanıt teşkil edecek bulgular verilmektedir. çalışmanın son bölümü üçüncü, dördüncü ve be şinci bölümlerde tartışılan konuların özetine, bu bö lümlerin bulgularına, sonuç ve önerilere ayrılmıştır. iiı
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is designed to find out whether news in the Turkish press have specific textual structures on the basis of the selected notions of text linguistics (coherence, cohesion and inf ormativity), which have potential applications for the systematic analysis of news in the press within the growing interdisciplinary study of discourse. Therefore, the present research on news discourse is not restricted to the structural analysis of news texts rather it is embedded into a cognitive model of text processing. Such an account of news discourse embodies strategies involved in the processing of texts within the framework of the psychology of discourse processing concerned with the cognitive principles of the comprehension. Chapter I of the dissertation states the problem and provides background to the study followed by the purpose and scope. The hypotheses are also stated in the same chapter. Chapter II is a review of the relevant literature. This chapter is devoted to the historical background for Discourse Studies and Text linguistics, IVearlier studies of news and a theoretical framework for the study of news as a type of text or discourse. Chapter III deals with coherence, macrostructures and thematic organization in news discourse, revealing strategies for processing new texts. Chapter IV presents cohesion in news discourse which rests upon grammatical dependencies of the surface text mutually connected within a sequence. Chapter V discusses informativity and schematic structures in news texts. Each chapter represents findings within a framework of news text analysis with respect to furnishing evidence. And the last chapter is devoted to a brief summary of everything covered in Chapter III, IV, and V and to conclusions and recommendations.