Ön deneme yapılamayan durumlarda madde güçlük ve ayırıcılık gücü indekslerinin ve bunlara bağlı test istatistiklerinin kestirilmesi
- Tez No: 21115
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR BAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İstatistik, Education and Training, Statistics
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışmada klasik test teorisine göre test geliştirme çalışmalarında, ön deneme yapılamadığı durumlarda, madde güçlük ve ayırıcılık gücü indekslerinin uzman tahminlerine dayanılarak kestirilip kestirilemeyeceği araştırılmıştır. Ayrıca, bu kestirim değerlerinden elde edilen test istatistiklerinin uygulamadan elde edilenlerle ne ölçüde uyum göstereceği sorularına yanıt aranmıştır. Çalışmada, Milli Eğitim Bakanlığı ölçme Değerlendirme ve Yerleştirme Merkezince hazırlanarak 1991 yılında Anadolu liselerine öğrenci seçme ve yerleştirmede kullanılan testin, çoktan seçmeli 30 maddeden oluşan matematik alt testi kullanılmıştır. Araştırmanın bilgileri sayısal yetenek soru yazarlarından oluşan 12 uzmandan toplanmıştır. Araştırmada, madde güçlük ve ayırıcılık gücü indeksleri tahminleri iki tahmin yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Bu yöntemlerden birincisi uzmanlara maddelere bakarak bu iki madde istatistiğinin değerini yüzde olarak tahmin etmişlerdir, ikinci yöntem olarak, maddeleri eşit aralıklı sınıflardan oluşan ölçek üzerinde sini f lamı şiardı r. Ayrıca, bu sınava katılan 204.780 kişiye testin uygulanması sonucu öğrencilerin maddelere verdikleri cevaplardan hesaplanan madde güçlük ve ayırıcı lık gücü indeksleri de gözlenen değerler olarak araştırmanın verisini oluşturmuştur. Bu iki tahmin yöntemi ile uzmanlardan elde edilen tahmin değerleriyle, gözlenen değerler arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Doğrusal ilişki bulunan durumlarda elde edilen regresyon denklemleri yardımıyla kestirim değerlerielde edilmiş; kestirim ve gözlenen değerler arasındaki korelasyon hesaplanmıştır. Kestirimlerin standart hataları "bulunmuştur. Çalışmanın sonuçları aşağıdaki gibi özetlenebilir: 1. Madde güçlük indeksinin yüzde ve sınıflama tahmin yöntemleri ile etkili olarak kestirilebileceği gözlenmiştir. 2. Madde güçlük indeksinin kestirilmesinde 12 uzmandan elde edilen ortalama değerler her bir uzmandan elde edilenlere oranla daha yüksek korelasyonlar vermiştir ve kestirimin hatası azalmıştır. Madde güçlük indeksinin kestirilmesinde ortalama değerlerin daha sağlıklı sonuçlar verdiği görülmüştür. Ayrıca, tahmin değerlerinin gözlenenlerle doğrusal görülen uzmanlar için tekrarlandığında da tek tek uzmanlardan elde edilen sonuçlara göre daha iyi sonuçlar verdiği bulunmuştur. 3. Madde ayırıcılık gücü indeksinin tahmin edilmesinin madde güçlüğü kadar kolay olmadığı sonucu çıkmıştır. Her iki tahmin yöntemiyle de tahmin ve gözlenen değerler arasındaki ilişki anlamlı görülmemiştir. 4. Her iki yöntemle, madde güçlük ve ayırt edicilik gücü indeksleri tahmin değerleri ile gözlenen değerlerden hesaplanarak elde edilen test istatistikleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Böylece, bu iki madde istatistiğine ballı olan ve bu araştırmanın kapsamında olan testin ortalama, standart sapma ve KE-20 güvenirliklerinin kestirilebileceği sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT iv The purpose of this study was to improved some techniques to estimate the item difficulty and item discrimination power on the rely upon the judgments of some experts in the test development process according to the Classical Test Theory when the pretesting is not possible. If can, what is the relevance degree of the test statistics which are obtained from the estimated and observed item parameters. It was also interest to examine the relations between judgments of item difficulty and discrimination power and the observed values. For this purpose, the mathemathics subtest was used which was placement and selection tests of the students to the Anatolia high schools in the 1991-1992 academic year prepared by Measurement and Evaluation Center of Ministry of Education. The test included 30 multiple choice items. The judges consisted of 12 primary and secondary level mathematics and science teachers. Each of the 12 judges provided estimates of item difficulty and discrimination indexes. In addition to individual estimates, group estimates were derived for the two indexes by computing means across judges for each items. The relevant research incorporates at least two approaches to the study of estimation of item statistics. (1) obtaining ratings of item difficulty and discrimination indexes from the judges. (2) Estimating percentage passing each item from the judges. The findings of this research can be summarized as follows: 1. Judges estimates of difficulty were significantly related to observed values in both two estimation methods. 2. Pearson product moment correlations were computed betweenthe estimated percent passing and observed values of items for each judge separately and found C0.02-0.48D range. The correlation between the estimated and observed percent passing of items for the pooled judgements of 12 judges, computed by the Pearson rs, «as 0.62. The pooled judgments provide much higher correspondence between estimated and observed values than individual judgments. And the standard errors of estimation were decreased. And also pooled estimates of item difficulty, for each of the 30 items, were obtained by computing means across judges for five judges. The correlation computed by the Pearson rs, was 0.67. The highest correlation showed the pooled values of five judges were much higher correspondence than both individual judgments and the pooled judgments of 12 judges. On the other hand, Pearson rs, were computed between the estimated ratings of items and the observed values for the pooled ratings of 12 judges, was 0.42. When we compare the estimation techniques, percent passing is more better than ratings. There is a great deal of variation among judges in the relative accuracy of their judgments in ratings. Their estimations seem more consistent that the estimations of a group of judges in ratings. 3. Judges estimates of discrimination power of items were not significantly related to observed measures of discrimination power of items for both estimation techniques. These findings show that it is not easy to estimate item discrimination indexes. 4. There were no significant difference between the average of the test, standard deviation of the test and KR-20 reliability coefficient as estimated by the two estimation techniques of judges.