The new EU energy gateway and Turkısh energy polıcy
AB enerji anakapisi ve Türk enerji politikasi
- Tez No: 211152
- Danışmanlar: PROF. MUZAFFER DARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez genel olarak Türkiye'nin Avrupa'ya petrol ve dogal gaz sevkıyatında üstlenecegi rolü, enerji kazanım - tüketim politikalarındaki gelismeleri, mevcut ve gelecekteki enerji kullanımını, var olan enerji stratejileri ve yenilenebilir alternatif enerjileriyle kıyası konularını ele alır. Enerji bir ülkenin gelismis oldugunun göstergesidir. Öncü marketlerden biri olan AB gelismesini sürdürebilmek için enerjiye sürekliligine ihtiyaç duymaktadır. Türkiye cografi konumu itibariyle AB için dünyanın önde gelen gaz ve petrol pazarlarına açılabilecegi en önemli kapıdır. Bu tezde Avrupa'ya Türkiye yoluyla giden mevcut ve potansiyel petrol ve dogal gaz boru hatlarının altyapılarını ve AB'nin gelecekte enerji güvenligi açısından Türkiye yoluyla gaz tasımacılıgında hangi rolü alabilecegini inceler. Gelismeyi ve ekonomik büyümeyi saglamak için, ülkeler enerji bagımlılıgını çesitlendirmeli, yerli ve alternatif kaynaklara yönelmelidirler. Transit ülke rolü, AB'nin dördüncü enerji arteri olarak Türkiye'nin yerini AB için kaçınılmaz yapacak ve enerji sürekliligi Türk endüstrisine ivme kazandıracaktır. Sonuç olarak Türkiye'nin enerji projelerini hayata geçirmesi ve dagıtım güvenligini garantilemesi, ulusal ve siyasi istikrarı kolaylastırır. Süphesiz bu modern toplum olmayı ve ekonomik gelismeyi saglayacak önemli bir etmendir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to highlight Turkey?s current and potential role in the supplying oil & gas to Europe, and the politics of energy gain and consumption in Turkey within the context of sustainable development. It examines current and projected energy usage patterns against the background of existing energy procurement strategies and their renewable alternatives. Energy is the indicator of the developed country. As a one of the leading market, EU needs continuous energy in order to keep on its development. Turkey is geographically a natural gateway through which the EU can access oil & gas from many of the world?s primary gas suppliers. The thesis comparatively related with the existing and potential pipeline infrastructure for oil & gas supplies to Europe via Turkey and discusses what role the EU is already playing, and might be expected to play in the future, with regard to ensuring its energy security by means of pipeline development to carry gas to the EU market via Turkey. In order to keep the development and economic growth, countries must diversify their energy dependency and ensure their security of supply. Indeed, the vital gateway role makes Turkey?s place as a fourth energy artery of EU, but also continuous energy is an inevitable catalyst for Turkish industry Consequently, if Turkey can realise all these energy projects, it can facilitate tight national and political control in order to ensure security of supply and indeed it is the key to economic development and driving force behind its modern society.