Türkiye'de kadın çalışanların iş yaşamındaki yerinin analizi: İzmir'de bir alan çalışması
The analysis of the position of business women in the workplace in Turkey: A case study in Izmir
  1. Tez No: 211162
  2. Yazar: TÜLİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLTER AKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Kadınların istihdama aktif bir şekilde katılmaya başlaması, gerek iş yaşamında gerekse toplumsal yaşamda oldukça hızlı bir değişim sürecini başlatmıştır. Ancak bu değişim süreci, kısmen kadınların daha rahat çalışma ve yaşam koşullarına sahip olmasına neden olsa da, bir çok kadının halen iş dünyasında kısıtlı kariyer olanaklarına sahip olduğu ve iş dünyasında erkek meslektaşlarından daha farklı koşullarda uğraşı verdikleri görülmektedir. Bu bağlamda, kadının toplumda birey olarak var olma mücadelesi, içinde yaşadığı toplumsal yapıya bağlı olarak değişmiştir. Teknoloji kullanımının yoğun olduğu günümüzde, çalışanlarda aranan nitelikler de değişmiştir. Dolayısıyla günümüz koşullarına ayak uydurabilmek için kadınlar kendilerini geliştirerek iş yaşamının her alanında çalışmaya başlamış ve pek çok başarı elde etmişlerdir.Bütün bu gelişmeler Türkiye'de toplumun bakış açısını değiştirmeye başlamış olmasına rağmen, kadınların ekonomik ve toplumsal alanda ikinci planda kaldığı gözlemlenmektedir. Erkek egemen toplumlarda toplumun değer yargıları, kadının çalışmasının getirdiği yük, kadınların eğitimine önem verilmemesi, yasal düzenlemelerdeki eksiklikler vb. nedenlerle kadın, çalışma hayatının içinde tam olarak görülmemektedir. Ülkemiz açısından da en temel sorunlardan biri, çalışan kadınların geleneksel rollerini aksatmadan çalışma yasamlarında da başarılı olmak zorunda kalmalarıdır.Türkiye'de kadın çalışanlarla ilgili algıyı ölçecek yeterli bir ölçek bulunmamaktadır. Bu araştırma erkeklerin kadına yönelik yaklaşımları ve kadınların ?Kadın Kimliği? bağlamında kendilerini algılamalarını ve sorgulamalarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmanın sonuçlarının, yeni araştırma sorularını ortaya çıkararak, yeni çalışmaların gerçekleşmesini teşvik edeceği umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Women?s participation into the active work force has initiated a very rapid change both in their work and social life. However, it has been observed that even though this new development cause a better enhanced working and living conditions for women, women have lesser opportunities compared to their men colleagues in working life and they have to strive in harder conditions. In this regard, women?s struggle to exist as individuals has been changed in relation to the social milieu they belong to. Nowadays, because of an intensive technological usage, the qualifications looked for in the employment procedures have also been changed. For this reason, women have to improve their skills in order to be fit to the several strata in the work force and their endeavors should gain a momentum.Though these developments started to change the attitude of the society in Turkey, women are still regarded as second class of citizens in both economic and social arena. In addition to this, man oriented societies? moral values, the extra pressure stemming from women?s working outside and the society?s ignorance of women?s education with some drawbacks that take place in legislations all prevent woman to have their successful and right career position in the business life. One of the fundamental controversy in our county is that working women are expected to be successful but without neglecting their traditional roles in the family.In Turkey, there has not been any means of estimation to weigh the impression related to women. This research aims to investigate men?s attitudes toward women and women?s understanding and questioning of their identity. It is expected that the results of this study will bring out and promote a new analysis of emerging related problems.