Niğde Ulukışla ilçesinde tarımsal faaliyetlerle uğraşan kadınların kooperatifleşme hakkındaki düşünceleri
Thoughts of women dealing with agricultural activities in Niğde Ulukışla district on cooperativeization
- Tez No: 972063
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
Özet
Ülkemizde yapılan sosyo-ekonomik araştırmalar, erkeklerin ekonomik faaliyetlere katılım oranının kadınlara kıyasla daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak son yıllarda, toplumsal cinsiyet eşitliğini güçlendirmek ve kadınların ekonomik yaşamdaki yerini artırmak amacıyla çeşitli politikalar ve projeler geliştirilmiştir. Özellikle kırsal bölgelerde yaşayan kadınların üretim süreçlerine aktif katılımını teşvik etmek için kadın kooperatiflerinin kurulması yaygınlaşmıştır. Bu kooperatifler, kadınların yalnızca ekonomik değil, aynı zamanda sosyal, kültürel ve bireysel gelişimlerine de önemli katkılar sunmaktadır. Kadın kooperatifleri, kadınların kendi ekonomik potansiyellerini ortaya koymalarına olanak sağlarken, bulundukları bölgenin ekonomik canlılığına da katkıda bulunmaktadır. Türkiye'nin farklı coğrafi bölgelerinde kurulan kadın kooperatifleri incelendiğinde, bu yapılar sayesinde kadınların üretim süreçlerine daha aktif şekilde katıldığı, karar alma mekanizmalarında daha görünür hale geldiği ve aile gelirine önemli ölçüde katkı sağladıkları görülmektedir. Ayrıca, kırsal alandaki kadınların sosyal dayanışma içinde hareket etmeleri, toplumsal statülerinin güçlenmesini de beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda, söz konusu araştırma henüz kadın kooperatifinin kurulmadığı Niğde ili Ulukışla ilçesine bağlı köylerde yaşayan kadınların kooperatifleşme süreçlerine ilişkin bilgi, tutum ve düşünce biçimlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, bu kadınların kooperatif kurma ve yönetme konusundaki eğilimleri, beklentileri, karşılaştıkları olası engeller ile sosyo-kültürel yapı içindeki rolleri değerlendirilecektir. Böylece elde edilen veriler doğrultusunda, bu bölgede kadın kooperatiflerinin kurulmasına yönelik uygulanabilir öneriler geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu çalışma, kırsal kalkınma politikalarının oluşturulmasında ve kadınların ekonomik hayata entegrasyonunun artırılmasında önemli bir veri kaynağı olmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada saha araştırma yöntemi kullanılarak daha önce yapılan çalışmaların analiz edilmesi ile sorular oluşturulmuştur. Yapılan araştırma sonucunda kadınların tamamı, kadınlara özel bir tarım kooperatifinin kurulması gerektiğini ifade etmiş, yine çok büyük bir çoğunluğu böyle bir yapının köydeki diğer kadınlar tarafından da olumlu karşılanacağını belirtmiştir. Bu bulgular, bölgede kadınların ortak üretim, dayanışma ve gelir elde etme konusunda yüksek bir istek taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Socio-economic studies conducted in our country reveal that the participation rate of men in economic activities is higher compared to women. However, in recent years, various policies and projects have been developed in order to strengthen gender equality and increase the place of women in economic life. The establishment of women's cooperatives has become widespread to encourage the active participation of women living in rural areas in production processes. These cooperatives make significant contributions to the development of women not only economic, but also social, cultural and individual. While women's cooperatives allow women to reveal their own economic potential, they also contribute to the economic vitality of the region where they are located. When women's cooperatives established in different geographical regions of Turkey are examined, it is seen that thanks to these structures, women participate more actively in production processes, become more visible in decision-making mechanisms and contribute significantly to family income. In addition, the fact that women in rural areas act in social solidarity brings with it the strengthening of their social status. In this context, the research in question aims to reveal the knowledge, attitudes and ways of thinking about the cooperative processes of women living in the villages of Ulukışla district of Niğde, where the women's cooperative has not yet been established. Thus, in line with the data obtained, it is aimed to develop applicable recommendations for the establishment of women's cooperatives in this region. In this study, questions were created by analyzing previous studies using the field research method. As a result of the research, all of the women stated that an agricultural cooperative special for women should be established, and the vast majority of them stated that such a structure would be welcomed by other women in the village. These findings show that women in the region have a high desire for joint production, solidarity and income.