Türkiye'de okulöncesi eğitimin gelişimi
The development of early childhood education in turkey
- Tez No: 211200
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAMİ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada 0-6 yaş gurubu çocukların gelişimine büyük etkisi olanokulöncesi eğitimin Türkiye'de gelişimini incelemeye çalıştık.Türkiye'de 1908'de bazı illerde görülme başlayan ana okulları 1912-1913yıllarında ilk resmi olarak kurulup yaygınlaşmaya başlamıştır. 1930 yıllında enkötü dönemini yaşayan bu eğitim kademesi 1960'lardan sonra gelişmeyebaşlamıştır. 2005 yılı itibariyle okullaşma oranı %16'lardadır. 2006 yılındaokulöncesi eğitimde 550.146 öğrenci, 20.910 öğretmen ve 18.539 okulbulunmaktadır.Sonuç olarak, araştırmamızda okulöncesi eğitimin bugün ülkemizde önemianlaşılmasına rağmen geçerli nedenlerden dolayı istenilen düzeye ulaşılmadığıgörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study we tried to analyze the development of early childhoodeducation which is of great contribution to the development of children agedbetween 0-6.Kindergartens which were encountered in some cities in 1908 were firstformally founded in 1912 and 1913 and began to spread. This educationalinstitution which experienced its worst period in 1930 began to improve after1960s. By 2005 the rate schooling was about %1. In 2006, there were 550.146students, 20.910 teachers and 18. 539 schools in early childhood education.Consequently, though the importanu of early childhood education has beenanderstood fully in our country, it has been observed that the demanded level hasnot been achieved due to the practical reasons.